Aktualności

Skandal z udziałem holenderskiej królewny

22.02.2023

Wydawnictwo PRESSForum przy wsparciu Ambasady Królestwa Niderlandów organizuje prezentację najnowszej publikacji „Miłość i dramaty królewny Marianny” autorstwa profesora Krzysztofa Mazurskiego. Marianna Orańska, królewna holenderska, pokochała południowo-wschodni skrawek Sudetów i uczyniła go swoim drugim domem. W przededniu Międzynarodowego Dnia Kobiet przypominamy sylwetkę jednej z najwybitniejszych kobiet XIX w., która przez całe życie aktywnie wspierała rozwój gospodarczy i kulturowy Dolnego Śląska.

Czas: wtorek 7 marca, godz. 18.00
Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Wspaniała, bogato ilustrowana publikacja opowiada o Mariannie Orańskiej, żonie królewicza pruskiego Albrechta Hohenzollerna, której sława i znaczenie wykraczały daleko poza granice Dolnego Śląska. Wbrew nakazom ówczesnej etykiety wybrała miłość, sprowadzając na siebie zawiść dworów Europy i wywołując międzynarodowy skandal. W odróżnieniu od wielu dzisiejszych celebrytów swoją energię koncentrowała nie na budowaniu kontrowersyjnego wizerunku, ale na podnoszeniu walorów ekonomicznych i kulturowych regionu. Integralną część obszernej biografii królewny stanowi przewodnik turystyczny „Śladami dzieł Marianny Orańskiej i jej spadkobierców na ziemiach Kłodzkiej i Ząbkowickiej”. Na trasie szlaku napotkamy atrakcje kulturalne i przyrodnicze oraz zabytki architektury, wśród których perłą jest pałac w Kamieńcu Ząbkowickim.

Po prezentacji książki odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem Sobiesława Mazurskiego, syna zmarłego autora książki, profesora Krzysztofa Mazurskiego (1946-2016), który był wybitnym wykładowcą akademickim (Wrocławska Akademia Ekonomiczna, Politechnika Wrocławska), geografem, publicystą, przewodnikiem oraz autorem publikacji naukowych z zakresu gospodarki przestrzennej, ochrony środowiska przyrodniczego, geografii rolnictwa, regionalistyki i krajoznawstwa oraz ponad 50 przewodników turystycznych dotyczących Dolnego Śląska, Ziemi Kłodzkiej i Łużyc; Jerzego Organiściaka, autora przewodnika turystycznego, dołączonego do publikacji. Jerzy Organiściak jest jednocześnie autorem kilkunastu publikacji poświęconych Ziemi Ząbkowickiej oraz współautorem m.in. popularnego cyklu książek pod wspólnym tytułem „Ząbkowickie opowieści”. Długoletni działacz społeczny, członek PTTK, przewodnik turystyczny; oraz zaproszonych gości, związanych prywatnie i zawodowo z regionem i działających na jego rzecz. Panel otworzy Ambasador Królestwa Niderlandów w Polsce, Pani Daphne Bergsma. Dyskusję poprowadzi znana i ceniona dziennikarka, Agnieszka Drotkiewicz, autorka książek, wywiadów, esejów oraz rozmów na temat sztuki, literatury i szerokiego spektrum kwestii społecznych.

Książkę wydało WYDAWNICTWO PRESSForum założone w Polanicy-Zdroju w 2000 r. przez Zbigniewa Franczukowskiego, dziennikarza i publicystę, autora i współautora większej części z ponad 150 zrealizowanych przez Wydawnictwo książek, informatorów i przewodników, głównie z zakresu historii uzdrowisk i turystyki w wymiarze krajowym oraz dziejów i współczesności Ziemi Kłodzkiej. Publikacje Wydawnictwa PRESSforum od szeregu lat systematycznie nagradzane są na Ogólnopolskim Przeglądzie Książki Krajoznawczej i Turystycznej.