#SolidarnizUkrainą

24 lutego 2022 zmienił w Polsce bardzo dużo – zaangażowanie i solidarność okazywane mieszkankom i mieszkańcom Ukrainy wciąż wyznaczają rytm życia nie tylko organizacji charytatywnych, poszczególnych darczyńców i wolontariuszy, ale i setek instytucji kultury w całym kraju. We Wrocławskim Domu Literatury staramy się robić jak najwięcej, na różnych polach, na miarę naszych możliwości, a może i jeszcze więcej.

Wiosną 2022 roku uruchomiliśmy akcję Books from Home – na rzecz dzieci, które musiały opuścić Ukrainę i znalazły schronienie w Polsce. Oczywistym dla nas było, że jedną z podstawowych potrzeb tych dzieci są książki. Bajki, opowiadania, historie, które czytały w towarzystwie rodziców, dziadków, czy w szkołach. Dlatego postanowiliśmy znaleźć dla tych dzieci jak najlepsze książki, te, które uwielbiają i pamiętają z domów. Wydrukowaliśmy je w języku ukraińskim i dystrybuujemy za darmo wśród uchodźców w całej Polsce, tak by otrzymali namiastkę swojego kraju.

Jeśli działacie na rzecz uchodźców lub znacie ukraińskie rodziny, którym brakuje książek dla dzieci – zapraszamy do nas! Wystarczy napisać maila na adres sekretariat@literatura.wroclaw.pl z informacją, ile i w jakim celu potrzebne są książki, a potem odebrać je w siedzibie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2, I p.).

Zapraszamy też do obejrzenia relacji z organizowanych przez nas wydarzeń, które przybliżają literaturę naszych sąsiadów i wspierają ukraińskie pisarki i pisarzy:

Światowy Dzień Poezji 2022. Solidarni z Ukrai

Spotkanie z Kateryną Babkiną i Oksaną Zabużko

Spotkanie z Wiktorią Ameliną

Poezja ukraińska na głos – czytanie podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

O przekładzie literatury ukraińskiej podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius

Spotkanie z Wiktorią Ameliną i Natalią Śniadanko na Festiwalu Góry Literatury

Spotkanie z Kateryną Babkiną na Festiwalu Góry Literatury

I na koniec przypominamy, że działające w naszych strukturach Wydawnictwo Warstwy na w ofercie wiele ukraińską prozę i poezję – a czytanie i zachęcanie do czytania literatury to także wyraz wsparcia i solidarności:

Wiktoria Amelina Dom dla Doma

Andrij Bondar Cerebro

Petro Jacenko Magnetyzm

Petro Jacenko Saga lwowska

Jurij Wynnyczuk Lutecja

Serhij Żadan Antena