Aktualności

Spotkanie z Joanną Bator – wrocławska premiera „Ucieczki niedźwiedzicy”

25.11.2022

Joanny Bator zdecydowanie nie trzeba przedstawiać – to jedna z najpopularniejszych współczesnych polskich pisarek, autorka choćby Ciemno, prawie noc czy Gorzko, gorzko. Laureatka Nagrody Literackiej Nike. 23 listopada ukazuje się jej najnowsza książka pt. Ucieczka niedźwiedzicy (Wydawnictwo Znak). Z tej okazji zapraszamy 3 grudnia do klubu Proza Wrocławskiego Domu Literatury na wrocławską premierę książki. Rozmowę z autorką poprowadzi red. Michał Nogaś, który tak pisze o nowej książce Bator:
„Gdyby chcieć znaleźć motyw przewodni wszystkich opowiadań składających się na nieplanowaną – jak sama przyznaje – przez Bator powieść, byłby to zapewne smutek. Rozumiany jednak nie jako uczucie pogrążające na zawsze, przeciwnie – to stan potrzebny, wynikający z potrzeby choćby chwilowego zatrzymania się w pędzie i zastanowienia nad tym, co dała bohaterom książki dojrzałość, z czym wiąże się odpowiedzialność, a z czym utrata najbliższych.” (GW)
Po spotkaniu będzie można kupić Ucieczkę niedźwiedzicy i zdobyć autograf autorki.

Czas: sobota 3 grudnia, godz. 16.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

Wstęp wolny

Spotkanie będzie transmitowane także na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO

O książce:
Ucieczka niedźwiedzicy to wielowarstwowa historia o nierzadko dramatycznym uwalnianiu się z dotychczasowego życia, o poszukiwaniach w mrokach niepamięci wydarzeń – bolesnych i świetlistych – które mogą stać się bramą do wolności, nowym otwarciem. W świecie, który misternie tworzy Joanna Bator, postaci pojawiają się i znikają, kiedy najbardziej ich potrzebujemy, ale i w najmniej spodziewanych momentach.
Kobieta szukająca idealnego domu dla swojej rodziny, anglojęzyczny żółw we wrocławskim ogródku, zapomniane piętro wałbrzyskiego hotelu Sudety, nawiedzające na pozór zwyczajną rodzinę jednookie licho, małżeństwo szukające drogi do siebie na greckiej wyspie, japoński kochanek idealny – gęsta sieć tej niezwykłej opowieści oplątuje czytelnika, on zaś musi znaleźć najważniejszy dla siebie wątek, za którym będzie podążał w tej fascynującej, pełnej pułapek i niespodzianek podróży.

O gościni spotkania:
Joanna Bator – jedna z najważniejszych polskich pisarek, laureatka prestiżowych nagród, m.in. Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody im. Hermana Hessego. Autorka bestsellerów tłumaczonych na wiele języków, w tym zekranizowanego Ciemno, prawie noc i Gorzko, gorzko, które doceniły setki tysięcy czytelników. Wielbicielka japońskiej kultury, podróżniczka mieszkająca w Podkowie Leśnej, w Domu pod Ptakiem Nakręcaczem, w towarzystwie ukochanych psów i kotów.