Aktualności

Światowy Dzień Książki we Wrocławiu Mieście Literatury UNESCO

22.04.2021

Dzisiaj Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, święto utworzone przez UNESCO w 1995 roku. Dlaczego wybrano akurat 23 kwietnia? Data owa ma mieć symboliczne znaczenie dla literatury. W tym dniu w roku 1616 zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Ale by sprawę skomplikować, daty te są wskazywane raz według kalendarza juliańskiego (Szekspir), innym razem wg gregoriańskiego (Cervantes i de la Vega). Na ten sam dzień przypada też rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo. Śmiało można zatem uznać, że dzień 23 kwietnia ma literackie dociążenie.

A co z tej okazji dziać się będzie we Wrocławiu Mieście Literatury UNESCO w roku 2021, w roku pandemicznym, w roku (w zasadzie drugim już), gdy stacjonarne wydarzenia kulturalne wciąż pozostają w stanie zamrożenia? We Wrocławskim Domu Literatury przygotowaliśmy kilka rozmów i wykładów do obejrzenia online.

Po pierwsze Rok Stanisława Lema

Stanisław Lem to wciąż najpoczytniejszy pisarz języka polskiego na świecie, autor powieści ekranizowanych przez największych światowego kina. A jednym z największych ekspertów w zakresie jego twórczości (lemologów) bezsprzecznie jest Wojciech Orliński. Posłuchajcie, co autor biografii pisarza („Lem. Życie nie z tej ziemi”) ma do powiedzenia na temat jego twórczości:

Po drugie Nobel

Oczywiście Olga Tokarczuk to nie jedyna nasza noblistka w dziedzinie literatury, ale jedyna nazywająca Wrocław swoim domem. Więc w Światowym Dniu Książki we Wrocławiu Mieście Literatury nie może zabraknąć Olgi Tokarczuk. O jej twórczości opowiada  Katarzyna Kantner, literaturoznawczyni i autorka pracy doktorskiej poświęconej twórczości Tokarczuk:

Po trzecie pamiętajcie o księgarniach!

Instytucje kultury wciąż albo są zamknięte albo nadają tylko online, ale przecież cały czas otwarte są kameralne księgarnie, te nasze małe, niekiedy osiedlowe centra kultury. W pandemii księgarnie ucierpiały bardzo, dlatego wciąż apelujemy, kupujcie książki właśnie tam! Dzisiaj przybliżamy wam Antykwariat im. A. Jaworskiego we Wrocławiu, ale też odsyłamy do naszej interaktywnej mapy i podstrony projektu księgarnianego, gdzie znajdziecie większość wrocławskich księgarń kameralnych.

I na koniec odsyłamy na nasz kanały na YT i podcasty. Tam znajdziecie dziesiątki godzin rozmów o literaturze!