Aktualności

Światowy Dzień Poezji we Wrocławiu Mieście Literatury UNESCO

19.03.2021

Poczynając od roku 1999, każdego 21 marca obchodzimy ustanowiony przez UNESCO Światowy Dzień Poezji. Z tej okazji przygotowaliśmy dla was kilka poetyckich opowieści, m.in. traktujących o Wisławie Szymborskiej i Tadeuszu Różewiczu. W mieście Różewicza, w dodatku w Roku Poety, nie może być inaczej.

Zaczynamy od wykładu Aliny Świeściak, literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, która opowiada o twórczości Tadeusza Różewicza. Świetna rzecz, zwłaszcza jeśli wiedzę o autorze „Kartoteki” czerpiemy tylko z tego, co nam przekazano w szkole. O Roku Tadeusza Różewicza już wspominaliśmy.

Poniżej pobierzecie też esej prof. Aliny Świeściak również traktujący o twórczości Tadeusza Różewicza.

A wiecie, że serdeczną przyjaciółką Tadeusza Różewicza była Wisława Szymborska? Ale nie o tym akurat opowiada Michał Rusinek, literaturoznawca, pisarz i tłumacz, wieloletni sekretarz Szymborskiej. Posłuchajcie, co prezes Fundacji Wisławy Szymborskiej ma do powiedzenia na temat poezji Noblistki.

I podobnie jak było w przypadku Różewicza, tutaj także zachęcamy do lektury eseju poświęconego poetce. O tutaj:

A jak wziąć się do czytania poezji współczesnej, jeśli do tej pory ona nas odrzucała? Pomóc w tym mogą dwa wykłady znakomitych literaturoznawców, jurorów nagród poetyckich, wykładowców akademickich, czyli Adama Poprawy i Piotra Śliwińskiego. W sposób przystępny, ale przede wszystkim interesujący wyjaśniają, z której strony i jak tę poezję ugryźć, by można było ją docenić, zrozumieć, zacząć się nią fascynować.

Czytajmy poezję!