W czwartek, 1 grudnia, z okazji premiery książki „Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny” (Wydawnictwo Warstwy), zapraszamy na filmowe spotkanie. Na wielkim ekranie w Kinie Nowe Horyzonty zobaczymy „Szpital Przemienienia”, film, który historyk i teoretyk filmu Tadeusz Lubelski określił mianem jedynej wybitnej ekranizacja książek Lema. Po seansie o twórczości Lema porozmawiają wybitni znawcy jego twórczości – redaktor książki „Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny” Stanisław Bereś oraz autor książek „Lem w PRL-u, czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości” i „Lem. Życie nie z tej ziemi” Wojciech Orliński. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Kolankowska.
Kiedy? 1 grudnia, czwartek, 18.30
Bilety na film: bit.ly/Szpital_przemienienia_KNH
Wstęp na dyskusję po filmie jest bezpłatny
O książce:
„Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny” to pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów Stanisława Lema, wielbicieli literatury, filozofii i futurologii, ale też – a może przede wszystkim – nauki. Autorowi „Solaris” najbardziej bowiem zależało na byciu docenionym przez przedstawicieli nauk ścisłych, sam się za kogoś takiego uważał, określał się mianem „ducha pierwszej klasy”, którym powinni zajmować się byty mu podobne. Tylko trochę żartował. „Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny” to w pewnym stopniu spełnienie jego marzenia.
Książka powstała jako efekt organizowanego we Wrocławiu w 2016 Kongresu Lemologicznego. O twórczości Stanisława Lema rozmawiali przedstawiciele różnych dyscyplin – astronomowie, matematycy, informatycy, biolodzy, literaturoznawcy, językoznawcy, filozofowie oraz filmoznawcy. Ale nie tylko, bo jeden z rozdziałów książki to rozmowa autorów, których pisarstwo Lema ukształtowało – w tym ojca polskiego fantasy Andrzeja Sapkowskiego. „Lem: Reaktywacja. Kongres Lemologiczny” to potężna pozycja, która ukazuje wielość kontekstów, w których można analizować Stanisława Lema. To setki stron wiedzy i opinii ekspertów i miłośników. Portret autora, filozofa, futurologa i człowieka.
O filmie:
Jedyna adaptacja prozy Stanisława Lema nienależącej do gatunku science-fiction. Początek II wojny światowej. Początkujący lekarz Stefan rozpoczyna pracę w szpitalu psychiatrycznym. Mężczyzna jest wstrząśnięty postępowaniem kolegów po fachu, którzy traktują pacjentów zgodnie z najgorszymi wzorcami wyznaczanymi przez hitlerowców. Czy młodemu idealiście uda się skutecznie obronić podopiecznych przed falą okrucieństwa i pogardy? Zrealizowany w 1978 roku, nagrodzony w Locarno film Edwarda Żebrowskiego po dziś dzień pozostaje upiornie aktualną przestrogą przed pułapkami totalitaryzmu.