Aktualności

 „Ucieczka na Marstrand” Anny Jacobsson – nowe życie w Szwecji po marcu ’68

27.12.2022

W listopadzie 1969 około dwustu Polaków żydowskiego pochodzenia – zmuszonych przez antysemicką nagonkę do emigracji z Polski – trafiło na skalistą wysepkę Marstrand na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Wśród nich była sześcioletnia Anna Grinzweig, urodzona we Wrocławiu. Razem z innymi emigrantami przez pół roku mieszkała na wyspie i uczyła się szwedzkiego, by zacząć życie w nowym kraju.

Pięćdziesiąt lat później postanowiła opowiedzieć tę historię – rezultatem jej poszukiwań i rozmów jest wielogłosowa opowieść zawarta w książce „Ucieczka na Marstrand”, przełożonej na polski przez Mariusza Kalinowskiego i opublikowanej pod koniec 2022 roku przez Ośrodek Karta.

12 stycznia we Wrocławskim Domu Literatury z Anną Grinzweig Jacobsson o książce i jej historii porozmawia Irek Grin.

„Tak trzeba opowiadać bolesną historię! Bez sentymentów – ale z mocnymi szczegółami i wyczuleniem na absurdy. Przez intymne świadectwa, ale i z chłodnym spojrzeniem historyka na działania decydentów” – Maciej Zaremba Bielawski

Czas: czwartek 12 stycznia 2022 , godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Ucieczka na Marstrand” i otrzymać autograf autorki.

O książce:

W listopadzie 1969 około dwustu Polaków żydowskiego pochodzenia trafiło na skalistą wysepkę Marstrand na zachodnim wybrzeżu Szwecji, by w czasie zimowego półrocza mieszkać tam i uczyć się szwedzkiego. Niektórzy z nich przeżyli Zagładę, inni zaś dorastali w powojennej Polsce, czasami nieświadomi swoich żydowskich korzeni. 1968 był rokiem, który zmienił w ich życiu wszystko.

Sześcioletnia Anna Grinzweig była jedną z osób, które znalazły się w Szwecji. Była jednak zbyt mała, by zachować wspomnienia z tamtego czasu. Po pięćdziesięciu latach, chcąc poznać własną historię, spotyka się z tymi, którzy razem z nią byli wtedy na Marstrandzie, a owocem tego jest wielogłosowy kolaż wspomnień tych, którzy wtedy wyjechali z Polski, jak i tych, którzy przyjmowali polskich Żydów w Szwecji. „Ucieczka na Marstrand” przybliża również tło polityczne roku 1968 i zaangażowanie ambasady Szwecji w Warszawie oraz szwedzkiego ambasadora w pomoc polskim Żydom w emigracji. To żywa opowieść o zdarzeniach historycznych ściśle powiązanych z teraźniejszością. Bogato ilustrowana zdjęciami archiwalnymi i współcześnie wykonanymi fotografiami jej bohaterów.

O autorce:

Anna Grinzweig Jacobsson urodziła się w 1963 roku we Wrocławiu. Jest doktorem fizyki, prowadzi stowarzyszenie kulturalne Salon Żydowski w Göteborgu. Wydana w 2020 roku w Szwecji „Ucieczka na Marstrand”, na którą składają się własne wspomnienia i relacje innych emigrantów, to jej debiut pisarski.