Aktualności

„Widzę rzeki szerokie….” – dyskusja o literaturze niderlandzkiej dawnej i współczesnej (Jerzy Koch, Małgorzata Dowlaszewicz, Urszula Glensk)  

05.11.2022

Jak dobrze w Polsce znana jest literatura niderlandzka? Można zaryzykować stwierdzenie, że jest to wiedza naskórkowa, bazująca głównie na kilku współczesnych nazwiskach, które miały szczęście znaleźć się w orbicie zainteresowań nadwiślańskich wydawnictw.  Cała reszta zdaje się być owiana mgłą tajemnicy. A jest to przecież w pewien sposób zaskakujące. Dorobek artystyczny Niderlandów zajmuje ważne miejsce na kulturalnej mapie Europy, sama Holandia w XXI wieku stała się też dla obywatelek i obywateli Polski istotnym celem emigracji (głównie zarobkowej). Dlaczego zatem tak mało wiemy o tamtejszej literaturze?

Jakiekolwiek nie byłyby tego przyczyny, z całą odpowiedzialnością można stwierdzić, że dzięki pojawieniu się w obiegu wydawniczym dwóch tomów „Widzę rzeki szerokie…”, pod redakcją Jerzego Kocha oraz Piotra Oczki, zapełniona zostaje istotna luka. To wręcz monumentalne wydawnictwo jest nie tylko wykładem na temat dziejów historii literatury niderlandzkiej, ale też zbiorem interesujących, mogących funkcjonować osobno esejów. Napisali je badacze i badaczki literatury z różnych ośrodków akademickich w Polsce, co zapewnia różnorodność spojrzeń i punktów widzenia, ukazując literaturę prze pryzmat religii, sztuki, polityki czy edukacji.

W dyskusji wokół tomów „»Widzę rzeki szerokie…« Z dziejów dawnej literatury niderlandzkiej” oraz „»Widzę rzeki szerokie…« z dziejów literatury niderlandzkiej XIX i XX wieku” udział wezmą:

📚 Jerzy Koch – współredaktor tomów, literaturoznawca, niderlandysta i germanista, specjalizujący się w literaturze i języku afrikaans, literaturze kolonialnej, niderlandzkiej i południowoafrykańskiej. Wykładowca UAM.

📚 Małgorzata Dowlaszewicz – literaturoznawczyni, wykładowczyni w Instytucie Filologii Niderlandzkiej UWr, jedna z autorek tekstów, które znalazły się w „Widzę rzeki szerokie….”.

📚 Urszula Glensk – literaturoznawczyni, wykładowczyni w Instytucie Dziennikarstwa UWr.

📌 Czas: czwartek 17 listopada, godz. 19.00

📌 Miejsce:  Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

Współorganizatorem spotkania jest Ambasada Królestwa Niderlandów.

📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺

Wstęp wolny

O książkach:

📚 „»Widzę rzeki szerokie…« Z dziejów dawnej literatury niderlandzkiej” oraz „»Widzę rzeki szerokie…« z dziejów literatury niderlandzkiej XIX i XX wieku” pod redakcją Jerzego Kocha oraz Piotra Oczki to nowatorska próba przedstawienia procesów historycznoliterackich w Niderlandach w formie akademickich esejów, napisanych przez dziesięcioro autorów z trzech ośrodków uniwersyteckich. Poliperspektywiczne kompendium naświetla z różnych, niekiedy zaskakujących punktów widzenia zjawiska charakterystyczne dla kultury literackiej tzw. Niskich Krajów, zarówno te znane, jak i zapoznane.

W tomie pierwszym znajduje się obszerny wstęp pozycjonujący publikację wśród innych syntez historycznoliterackich, a tom drugi zawiera aktualną bibliografię przekładów z literatury niderlandzkiej na język polski. Każdy rozdział opatrzony jest bibliografią, a każdy tom zawiera indeks osób, spis ilustracji oraz biogramy autorów kompendium. Rozdziały o różnych aspektach historii piśmiennictwa Niderlandów napisali: Andrzej Borowski (UJ), Małgorzata Dowlaszewicz (UWr), Małgorzata Łyczykowska (UAM), Jerzy Koch (UAM), Piotr Oczko (UJ), Przemysław A. Paluszek (UAM), Rafał Szmytka (UJ), Jan Urbaniak (UWr), Michał Wenderski (UAM) oraz Paweł Zajas (UAM).