Aktualności

Wrocław na Festiwalu Miłosza

29.06.2023

Od 5 do 9 lipca w Krakowie odbędzie się Festiwal Miłosza, w którego programie znajdziemy także wrocławskie akcenty. To już kolejny rok, gdy Wrocławski Dom Literatury jest partnerem Festiwalu Miłosza a wybrane punkty programu są efektem współpracy dwóch polskich Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia.

Gościniami tegorocznej edycji będą m.in. autorki związane z wrocławskim Wydawnictwem Warstwy: Kateryna Babkina, Julia Fiedorczuk oraz Daniela Danz i Anja Kampmann reprezentujące niemieckie poetki, których wiersze znalazły się w antologii współczesnej niemieckiej kobiecej poezji „Sąsiadki. 10 poetek niemieckich” (to – po czeskich i słowackich „Sąsiadkach” – kolejny tomik z tej serii wydany przez Warstwy). Spotkanie wokół „Sąsiadek” odbędzie się w sobotę 8 lipca o 18.00 w Pałacu Potockich. Rozmowę z Danielą Danz i Anją Kampmann poprowadzi redaktor tomu Tomasz Ososiński. Julia Fiedorczuk, której „Astrostrada z girlandami. Wiersze zebrane” ukazały się nakładem Warstw w maju, weźmie udział w rozmowie z Kristin Berget i Justyną Czechowska w sobotę 8 lipca o 16.30 (Pałac Potockich). Będzie o katastrofie klimatycznej, upadającym micie człowieka panującego nad przyrodą i o tym, czego możemy się dowiedzieć, jeśli wsłuchamy się w świat natury. Natomiast Katarina Babkina – autorka tomu „Nie boli” (Warstwy), w którym znajdziemy między innymi wiersze napisane po tym, gdy autorka opuściła bombardowany Kijów w lutym 2022 roku – spotka się z krakowskimi czytelnikami w ramach debaty „Pisać o wojnie” (7 lipca, 18.00, Pałac Potockich). W dyskusji prowadzonej przez Annę Marchewkę udział wezmą również Ija Kiwa, Bohdan Zadura i Aneta Kamińska.

Ponadto, Maciej Bobula, autor Wydawnictwa Warstwy, jest w tym roku nominowany za tom „Pustko” do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Trzymamy kciuki! Laureatów poznamy w sobotę 8 lipca o 20.00. Rok temu Nagroda przypadła Małgorzacie Lebdzie za tom „Mer de Glace” również wydany nakładem Warstw.

Wrocław na Festiwalu Miłosza będzie reprezentowany także przez Agnieszkę Wolny-Hamkało, Jakuba Skurtysa i Kamila Kawalca tworzących magazyn „Zakład”. 8 lipca o 17.00 w Spółdzielni Ogniwo w Krakowie odbędzie się podwójna premiera czasopism literackich, podczas której swoje najnowsze zeszyty zaprezentują właśnie przedstawiciele redakcji „Zakład” oraz przedstawiciele redakcji magazynu „Kontent” (Weronika Janeczko, Zuzanna Sala, Łukasz Kraj, Radosław Jurczak, Wojciech Kopeć, Natalia Rybczak).

Hasło edycji Festiwalu Miłosza 2023 Piosenki o końcu świata nawiązuje do utworu Czesława Miłosza pod (prawie) tym samym tytułem. Tytułowa piosenka w haśle festiwalu uległa zwielokrotnieniu – nie tylko dlatego, że – podobnie jak noblista – przedstawiamy różne perspektywy, od tej nieludzkiej poprzez codzienną, indywidualną, lokalną i ponadnarodową, ale też z uwagi na to, że wstrząsające doniesienia i ostrzeżenia o katastrofie, wyczerpaniu, policzonych dniach planety i demokracji docierają do nas nieustannie, a ich mnogość przeradza się nieraz w kakofonię, która zamiast grozy powoduje zmęczenie i znieczulenie. Jaka w tym wszystkim jest rola poezji?

Program Festiwalu Miłosza: https://miloszfestival.pl/program/