Literackie rezydencje są skierowane do pisarek i pisarzy (niezależnie od uprawianego gatunku literackiego), a także ilustratorek i ilustratorów książek oraz osób tworzących komiksy. Zgłoszenia będą przyjmowane do 4 lipca 2022, a wybrane autorki/autorzy zostaną zaproszeni na miesięczne pobyty we wrześniu, październiku i listopadzie 2022 roku. Nabór organizowany jest w ramach programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd dziewięć miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział w 2018 – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, w 2019 – Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra, a w 2021 – Paulina Jóźwik, Barbara Klicka i Elżbieta Łapczyńska. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.
W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy też związanych z dorobkiem pisarskim/ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć:
- swoje pisarskie bądź ilustratorskie portfolio,
- krótki opis projektu, nad którym autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji.
Termin składania wniosków upływa 4 lipca 2022.
Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc, podczas którego jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.
Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.
Formularze zgłoszeniowe znaleźć można tutaj: https://tiny.pl/9bssj
Regulamin rezydencji dostępny jest pod tym linkiem: https://tiny.pl/9bss5
Rezydencje literackie w Broumovie to jeden z elementów oferty rezydencyjnej Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, adresowanych do różnych grup twórców i twórców i realizowanych z partnerami z polski i zagranicy.
Wytyczne oraz niezbędne dokumenty dostępne są na stronie www.literatura.wroclaw.pl