Aktualności

Wrocławski Dom Literatury ogłasza nabór na rezydencję literacką w czeskim Broumovie

01.07.2024

Rezydencja literacka jest skierowana do pisarek i pisarzy (niezależnie od uprawianego gatunku literackiego), a także ilustratorek i ilustratorów książek oraz osób tworzących komiksy. Zgłoszenia będą przyjmowane do 23 lipca 2024 a wybrana osoba zostanie zaproszone na miesięczny pobyt w październiku. Nabór organizowany jest w ramach programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd czternaście miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział: Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki, Tomasz Majeran, Marta Dzido, Dawid Szkoła, Konrad Góra, Paulina Jóźwik, Barbara Klicka, Elżbieta Łapczyńska, Helena Stiasny, Małgorzata Kolankowska, Magdalena Zarębska, Ivan Dyvidenko i Natalka Suszczyńska.

W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy też związanych z dorobkiem pisarskim/ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć:

  • swoje pisarskie bądź ilustratorskie portfolio,
  • krótki opis projektu, nad którym autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji.

Termin składania wniosków upływa 23 lipca 2024.

Wyjazd rezydencyjny trwa miesiąc. W tym czasie jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas pobytu autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov, jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto, a także możliwość prezentacji swoich projektów podczas spotkań w Broumovie.

Formularze zgłoszeniowe znaleźć można TUTAJ.

Regulamin rezydencji dostępny jest pod linkiem.

Rezydencje literackie w Broumovie to jeden z elementów oferty rezydencyjnej Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, adresowanych do różnych grup twórców i twórczyń. Rezydencje  realizowane są we współpracy z partnerami z Polski i zagranicy.