Aktualności

Wszystkie ostatnie szanse. Wiktoria Amelina we Wrocławiu

14.04.2022

Kontynuując cykl wydarzeń #SolidarnizUkrainą, tym razem zaprosiliśmy do Wrocławia ukraińską pisarkę Wiktorię Amelinę, którą polscy czytelnicy mają prawo kojarzyć za sprawą powieści „Dom dla Doma” (polski przekład autorstwa Katarzyny Kotyńskiej ukazał się w 2020 w Wydawnictwie Warstwy). Z końcem ubiegłego roku Amelina otrzymała Nagrodę literacką im. Józefa Conrada-Korzeniowskiego, przyznawaną raz na dwa lata przez Instytut Polski w Kijowie. Tym samym pisarka dołączyła do wcześniejszych laureatów tego wyróżnienia, w tym m.in. Serhija Żadana, Tanii Malarczuk czy Tarasa Prochaśki.

Tak Wiktoria mówiła, przyjmując nagrodę: „To jedna z naszych najbliższych przyjaźni [polsko-ukraińska, przyp. red.], choć wszyscy w regionie musimy się jednoczyć. Tym bardziej, że obecnie, w 2021 roku, widać, że stoimy w obliczu wspólnych zagrożeń i tylko razem zdołamy obronić siebie i niepodległość naszych krajów”.

Co wydarzyło się od grudnia ubiegłego roku w Ukrainie, nikomu przypominać nie musimy. Amelina przez pierwsze tygodnie wojny przebywała we Lwowie, gdzie aktywnie uczestniczyła w działaniach pomocowych na rzecz ofiar rosyjskiej agresji. Sytuacja rodzinna zmusiła ją jednak do wyjazdu do Polski. Czy przebywając w Unii Europejskiej, wciąż można działać na rzecz Ukrainy? Jak w ogóle wygląda wspieranie ukraińskiej armii przez osoby cywilne? Co w takiej sytuacji mogą ci, którzy przed wojną zajmowali się kulturą? I co robić w sytuacji przedłużającego się konfliktu?

Spotkanie z Wiktorią Ameliną poprowadzi Irek Grin, tłumaczyć będzie Anna Ursulenko.

📚 Czas: Wtorek 26 kwietnia, godz. 19.00
📚 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Wstęp wolny

📺 W spotkaniu można wziąć udział na żywo, ale jeśli w Prozie nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do śledzenia transmisji rozmowy online na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO czy Wydawnictwa Warstwy 📺

O autorce:
Wiktoria Amelina – urodziła się w 1986 roku we Lwowie. Jako dziecko marzyła o byciu pisarką, wybrała jednak informatykę i przez dziesięć lat pracowała jako programistka oraz menadżerka w międzynarodowych korporacjach. Dziś zajmuje się wyłącznie pisaniem. Jest wielokrotnie nagradzaną autorką dwóch powieści, jednej książki dla dzieci oraz wielu esejów i opowiadań, które czynią ją jednym z najważniejszych literackich głosów Ukrainy.
Więcej o literackich działaniach na rzecz Ukrainy przeczytacie na stronie Wrocławskiego Domu Literatury: https://tiny.pl/92v1z