Aktualności

Zapraszamy do udziału w Konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

01.03.2021

Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk, organizator Festiwalu Góry Literatury, zapraszają do udziału w trzeciej edycji Ogólnopolskiego konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. Na laureatów czekają nagrody pieniężne w łącznej kwocie 5 tysięcy złotych oraz możliwość publikacji recenzji w „Książkach. Magazynie do czytania” – najpoczytniejszym piśmie literackim w Polsce.
Celem konkursu jest promocja i wsparcie działalności na polu krytyki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych twórczości powstającej w języku polskim. Oto wytyczne konkursowe:
➡ recenzje będące przedmiotem konkursu powinny dotyczyć książek opublikowanych w 2016 roku lub później
➡ recenzje dotyczyć mogą tylko jednej publikacji
➡ objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami
➡ zgłaszane recenzje nie mogą być wcześniej ogłoszone drukiem ani publikowane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych
➡ termin nadsyłania recenzji mija 4 maja 2021 roku
➡ w konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 33 lat (czyli osoby, które do 4 maja 2021 nie ukończyły 33 roku życia)
➡ prace należy przesyłać poprzez formularz zgłoszeniowy online

Finaliści zostaną zaproszeni na Festiwal Góry Literatury, gdzie dowiemy się, kto zdobędzie nagrody i wyróżnienia. Zgłoszone prace oceni jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Wojciech Orliński, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne:
➡ 1 miejsce: 3000 zł brutto
➡ 2 miejsce: 1500 zł brutto
➡ 3 miejsce: 500 zł brutto
Autorzy wyróżnionych prac mogą liczyć na nagrody rzeczowe. Dodatkowo autorka lub autor najlepszej recenzji będzie miał możliwość publikacji tekstu na łamach „Książek. Magazynu do czytania”, najpopularniejszego literackiego pisma ukazującego się na polskim rynku wydawniczym.

Regulamin konkursu dostępny jest TU.