Aktualności

Zapraszamy na Festiwal Góry Literatury!

12.07.2022

Od 13 do 21 lipca w Kotlinie Kłodzkiej rozgrywać się będzie wielkie literackie święto – Festiwal Góry Literatury. Ponad 100 wydarzeń w kilkunastu lokalizacjach, spotkania autorskie, debaty, seminaria, pokazy filmowe i wernisaże, spacery, warsztaty dla dzieci i wiele innych – z udziałem 200 gości z Polski i zza granicy.

Warto poświęcić chwilę na zapoznanie się z cały programem Festiwalu Góry Literatury – najlepiej czytając festiwalową gazetę (dostępną pod TYM linkiem), gdzie znajdziecie nie tylko wyczerpujące informacje o programie, prezentowanych książkach i autorach, ale też mapę festiwalowych miejsc i praktyczne informacje o dojazdach. My tymczasem zapraszamy szczególnie na spotkania z udziałem autorek i autorów Wydawnictwa Warstwy i inne wydarzenia współorganizowane przez Wrocławski Dom Literatury.

13 lipca, a więc w dzień inauguracji Festiwalu, na Rynku w Nowej Rudzie o 18.00 spotkają się dwaj poeci, Karol Maliszewski (którego „Silnik na trawie” dokładnie tego dnia będzie miał premierę) i Maciej Robert (którego „śnieg” Warstwy opublikowały a maju tego roku). Ich książki są bardzo różne, a konfrontacja poetyk i sposobów postrzegania świata zapowiada się ciekawie.

Tego samego dnia o 19.30 w Miejskim Ośrodku Kultury (również w Nowej Rudzie) Jagoda Szelc porozmawia z autorami książki, która doskonale wręcz wpisuje się w tematykę Festiwalu. „Nikt nie woła, każdy pamięta. Filmowy Dolny Śląsk” Lecha Molińskiego i Jerzego Wypycha odkrywa bowiem przed czytelnikami często nieznane, a niezwykle ciekawe karty powojennej historii rodzimego kina, które zapisały się w naszym regionie właśnie. Dolny Śląsk będzie też motywem przewodnim tegorocznego pasma filmowego – zaprogramowanego przez Lecha Molińskiego i Jagodę Szelc. A autorzy „Nikt nie woła, każdy pamięta” spotkają się z czytelnikami ponownie w Świdnicy, 19 lipca o 20.00. Wówczas porozmawia z nimi wrocławski dziennikarz radiowy Jan Pelczar.

Ostatnie spotkanie wokół nowości Warstw zaplanowane jest na środę 20 lipca. O 15.30 na Rynku w Radkowie Karolina Jaklewicz porozmawia z Wojciechem Bonowiczem o swojej nowej książce prozatorskiej „Czarne łabędzie, biały puch”, w której za zaprasza nas do refleksji nad tym, czym jest rodzina i jak wpływa ona na nasz stosunek do świata w ogóle.

Na Festiwalu Góry Literatury pojawią się także inne autorki i autorzy Warstw. Nagrodzona kilka dni temu Nagrodą im. Wisławy Szymborskiej Małgorzata Lebda i Urszula Zajączkowska porozmawiają w Świdnicy (w poniedziałek 18 lipca o 18.30) o swojej działalności pozapoetyckiej, a kilka dni później Lebda i Maciej Bobula spotkają się w Sokołowsku (21 lipca o 14.00). Urszula Zajączkowska kilka dni wcześniej zaprosi uczestników na dwa spacery (po Nowej Rudzie i przygranicznym lesie), a Jakub Kornhauser zorganizuje wyprawę rowerową na górę Guzowatą.

Na Górach Literatury nie zabraknie też oczywiście wątków ukraińskich. W sobotę 16 lipca o 18.00 w Zamku Sarny Irek Grin porozmawia z Wiktorią Ameliną i Natalią Śniadanko o roli pisarek-uchodźczyń, we wtorek 19 lipca czeka nas spotkanie z Kateryną Babkiną, laureatką Angelusa i rezydentką Wrocławskiego Domu Literatury (Ludwikowice Kłodzkie o 17.15), a tego samego dnia o 15.00 odbędzie się czytanie wierszy ukraińskich przez polskie poetki i poetów.

I na koniec jeszcze jedno festiwalowe zaproszenie, szczególnie dla nas ważne. W tym roku już po raz czwarty organizujemy razem z Festiwalem Góry Literatury Ogólnopolski konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką, którego celem jest wspieranie aktywności młodych krytyków i krytyczek. Laureatki i laureatów poznamy 17 lipca o 18.45 na Zamku Sarny, a zwycięska recenzję niedługo później ukaże się w czasopiśmie „Książki. Magazyn do czytania”.

Zapraszamy!

Co: Festiwal Góry Literatury

Kiedy: 13–21 lipca 2022

Gdzie: Kotlina Kłodzka

Szczegółowy program i informacje o biletach: www.fundacjaolgitokarczuk.org/festiwal-gory-literatury/