Aktualności

Zgłoszenia do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius

14.01.2022

Do 31 stycznia 2022 roku można nadsyłać książki do tegorocznych edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Zgłaszać można pierwsze polskie wydania książek, które ukazały się pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia 2021 roku.

Do Nagrody Angelus wydawcy mogą zgłaszać książki wydane w języku polskim, autorstwa pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności, zmuszają do refleksji, pogłębiają wiedzę o świecie innych kultur. Zgodnie z regulaminem każdy wydawca ma prawo zgłosić 4 tytuły autorów polskich lub zagranicznych. Elementem zgłoszenia jest także formularz, który należy załączyć do każdego tytułu. Szczegółowe informacje dotyczące zgłoszeń dostępne są TU.


Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus stanowi czek na kwotę 150 000 zł ufundowany przez Prezydenta Wrocławia oraz statuetka autorstwa Ewy Rossano. Od 2010 roku przyznawana jest także nagroda dla tłumacza – od edycji 2020 jej wartość to 40 000 zł – otrzymuje ją tłumacz zwycięskiej książki w przypadku, gdy laureatem jest autor zagraniczny, a w przypadku, gdy laureatem zostaje pisarz z Polski – wskazany przez jurorów tłumacz jednej z książek zakwalifikowanych do finału.

Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius to jedno z najważniejszych wyróżnień dla twórczyń i twórców poezji w Polsce. Przyznawana jest w trzech kategoriach: za całokształt twórczości (w wysokości 100 000 zł), książkę roku (50 000 zł) i debiut roku (15 000 zł). Prawo zgłaszania książek w kategoriach: książka roku i debiut roku mają wydawnictwa oraz członkowie jury, w kategorii za całokształt – jurorzy oraz organizator i fundator Nagrody. Szczegółowe informacje o zgłoszeniach dostępne są TU.

Na zdjęciu Kateryna Babkina i Bohdan Zadura, laureaci Angelusa 2020. Fot. Rafał Komorowski | WDL