Ku wolności. 1910–1918 – oprowadzanie kuratorskie po wystawie „Prawem naszym – zmartwychwstanie”

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie czasowej „Prawem naszym – zmartwychwstanie”, podczas którego dr Łukasz Koniarek przybliży wielowątkową opowieść o polskich drogach do wolności.

  • wstęp: 1 zł (w cenie biletu na wystawę stałą)

Na wystawie prezentowane są liczne pamiątki – fotografie, ulotki, afisze, odznaki i drobne przedmioty – związane z żołnierzami polskich formacji walczących na frontach I wojny światowej, m.in. Legionów Polskich. Odnosząc się do nich, kurator, dr Łukasz Koniarek, zaprosi uczestników oprowadzania do przyjrzenia się etapom kampanii prowadzącej do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku z różnych makro i mikroperspektyw.

Ekspozycję na drugim piętrze zamyka sala prezentująca ostatni etap w polskim dążeniu do niepodległości, związany z wydarzeniami I wojny światowej. Wystawiane tu obiekty pochodzą przede wszystkim z bogatych zbiorów Ossolineum – są to pamiątki po żołnierzach polskich formacji wojskowych walczących na frontach Wielkiej Wojny – Legionów Polskich toczących boje z armią rosyjską u boku armii austro-węgierskiej i niemieckiej, Armii Polskiej we Francji czy powstałych po upadku caratu w Rosji Polskich Korpusów. W witrynach zobaczyć można dokumenty, odznaki i emblematy, liczne fotografie i pocztówki, a nawet drobne przedmioty codziennego użytku. Wystawa przypomina także najważniejsze postaci tamtego czasu, m.in. Józefa Piłsudskiego, Józefa Hallera, Romana Dmowskiego czy Ignacego Jana Paderewskiego. Obok pamiątek prezentujących wydarzenia militarne na wystawie zobaczyć można również obiekty ukazujące wydarzenia polityczne, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości po stu dwudziestu trzech latach niewoli. Szczególnie ciekawe są eksponaty przedstawiające wielki wkład polskich kobiet w walkę o wolność – zarówno w ramach różnego rodzaju organizacji charytatywnych i sanitarnych, jak i bojowych (Ochotnicza Legia Kobiet).

*fragment katalogu wystawy

Na oprowadzanie kuratorskie zatytułowane „Ku wolności. 1910–1918”​ zapraszamy do Muzeum Pana Tadeusza w sobotę 16 lutego 2019 o godzinie 16.00. Z okazji prezentacji wystawy czasowej „Prawem naszym – zmartwychwstanie” przez cały weekend 16–17 lutego 2019 wstęp do muzeum kosztuje tylko złotówkę.

Prowadzenie:

dr Łukasz Koniarek – ukończył archeologię na Uniwersytecie Wrocławskim, absolwent Śląskoznawczego Studium Doktoranckiego. Obecnie kieruje Działem Numizmatycznym Muzeum Książąt Lubomirskich w ZNiO i zajmuje się zbiorami falerystycznymi. Autor szeregu artykułów z tej dziedziny oraz redaktor katalogów wystaw m.in. Drużyniacy – strzelcy – leguny. Żołnierze Legionów Polskich 1914–1918, Boje Lwowskie 1918–1919 i Znak i karabin do ręki bierzem. Powstanie styczniowe i rząd narodowy 1863– 1864 .

Data

Lut 16 2019

Czas

16:00

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code