Witajcie w Mieście Literatury UNESCO!
Być może dla niektórych zdanie, że miasto zmienia się i rozwija poprzez kulturę, jest nieco abstrakcyjne. Ale na pewno nie dla mieszkańców Wrocławia! Długie przygotowania do Europejskiej Stolicy Kultury i Światowej Stolicy Książki UNESCO, sam intensywny i niezapomniany rok obchodów; nowe miejsca, jak choćby Muzeum Pana Tadeusza, które w zeszłym roku świętowało dwustutysięcznego gościa, czy Wrocławski Dom Literatury, gdzie poetów i pisarzy można spotkać kilka razy w tygodniu. Aktywizują się małe księgarnie, intensywnie działają bibliotekarze, a tłumy na spotkaniach autorskich dowodzą, że książką żyje ogromna grupa mieszkańców. To wszystko wynik aktywności systematycznie wdrażanych od lat, ale i potencjał na wiele kolejnych dekad. Dlatego właśnie Wrocław postanowił ubiegać się o wejście do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO – bo zrzesza ona ośrodki, które poprzez różne dziedziny sztuki szukają nowych dróg rozwoju i odpowiedzialnego podejścia do wyzwań naszych czasów. A także chcą się dzielić swoimi pomysłami i doświadczeniami. Na całym świecie jest ich niemal 300, a samych Miast Literatury położonych na 6 kontynentach – 42: od odległych nam geograficznie Montevideo czy Melbourne po znacznie bliższe Pragę i Kraków.
Udało się – jesteśmy Miastem Literatury UNESCO. To wielka radość i zaproszenie do działania, a tych realizujemy i planujemy wiele. Wspieramy lokalne przemysły kreatywne związane z książką, rozbudowujemy społeczność wokół projektów literackich i angażujemy w nie różne grupy mieszkańców. Staramy się także odpowiadać na wyzwania stawiane przez współczesność: integrować mieszkańców Wrocławia pochodzących z różnych krajów i kultur, przeciwdziałać ksenofobii i wykluczeniu, wyrównywać szanse w dostępie do edukacji, zwłaszcza w zakresie ekologii. Jedno jest pewne – każdy mieszkaniec naszego miasta może w tych działaniach uczestniczyć.
Pozostałe miasta w Polsce należące do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO:
Gdynia Miasto Filmu UNESCO
Gdynia została członkiem Sieci Miast Kreatywnych UNESCO w 2021 roku – uzyskując tytuł Miasta Filmu UNESCO. To wyróżnienie jest ukoronowaniem wielu lat zaangażowania władz miasta i organizacji pozarządowych w tworzenie projektów filmowych oraz rozwój sektora kreatywnego. Działalność filmowa stanowi jeden z filarów miejskiej polityki kulturalnej. Gdynia Filmowa to m.in.: Gdyńskie Centrum Filmowe, Gdyńska Szkoła Filmowa i Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Więcej na stronie gdyniacityoffilm.pl.
Katowice Miasto Muzyki UNESCO
Katowice dołączyły do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO 11 grudnia 2015 roku jako pierwsze w Polsce Miasto Muzyki. UNESCO doceniło intensywność i różnorodność życia muzycznego, twórczość związanych z miastem artystów i ich wkład w rozwój oraz upowszechnianie tej dziedziny sztuki, a także imponującą infrastrukturę służącą zarówno twórcom, jak i mieszkańcom. Projekt Kreatywnego Miasta Muzyki UNESCO jest realizowany przez Katowice Miasto Ogrodów – Instytucję Kultury im. Krystyny Bochenek.
Katowice wraz z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią starają się obecnie o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.
Kraków Miasto Literatury UNESCO
Warsztaty dla dzieci i kluby czytelnicze, kursy pisania prozy i reportażu, nagrody (Conrada – dla debiutów czy Nagroda Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci) i spacery literackie, spotkania, debaty, akcje promujące czytanie – jak Czytaj PL oraz festiwale: Conrada, Miłosza, Bomba Megabitowa, Komiksu, czy oblegany przez najmłodszych czytelników Festiwal Literatury dla Dzieci – to tylko część najważniejszych i najbardziej docenianych przez odbiorców programów realizowanych w ramach programu Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Kraków otrzymał tytuł Miasta Literatury UNESCO w 2013 roku, a już trzy lata później wdrożył pionierskie przedsięwzięcie w skali kraju – kompleksowy program wspierający realizację zadań w obszarze literatury. Prowadzimy również program rezydencji literackich, wspieramy lokalne księgarnie kameralne oraz wspieramy branżę wydawniczą w ramach Kongresu Książki. Od 2020 roku częścią Programu Patronackiego jest Nagroda KMLU realizowana przez KBF ze środków Gminy Miejskiej Kraków.
Dorośli, dzieci, mieszkańcy Krakowa i jego goście, czytelnicy i przedstawiciele branży wydawniczej – wszyscy wspólnie tworzymy Kraków Miasto Literatury UNESCO.
Łódź Miasto Filmu UNESCO
Dołączenie przez Łódź do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO (UCCN) 31 października 2017 r. stało się jednym z najważniejszych momentów w rozwoju i życiu kulturalnym miasta. Otrzymany tytuł Miasta Filmu potwierdził uznanie, jakim cieszy się Łódź jako ośrodek filmowy, oraz potencjał związany z filmem, który wyróżnia miasto od dziesięcioleci.
Projekt Łódź Miasto Filmu UNESCO jest realizowany przez Narodowe Centrum Kultury Filmowej działające w strukturach EC1 Łódź – Miasto Kultury.
Więcej o Miastach Literatury UNESCO i realizowanych przez nie projektach można przeczytać na www.citiesoflit.com.
Sieć Miast Kreatywnych UNESCO
Program Sieci Miast Kreatywnych UNESCO został utworzony w 2004 r., aby wspierać współpracę miast, które uznają kreatywność i rozwój przemysłów kulturalnych jako strategiczny czynnik zrównoważonego rozwoju.
Przejdź do strony UNESCO