Śluby panieńskie – prezentacja rękopisu Aleksandra Fredry

W ramach cyklu „Skarby Ossolineum. Grzech nie zobaczyć”  Muzeum Pana Tadeusza prezentuje rękopisy znanych utworów polskich pisarzy, które na co dzień są przechowywane w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. W czerwcu zaprasza na kolejną odsłonę, podczas której zaprezentuje rękopis jeden z najbardziej znanych komedii Aleksandra Fredry – „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”.

Program:

  • 15–16 czerwca 2019 (sobota–niedziela), godz. 10.00–18.00
    „Śluby panieńskie” – prezentacja rękopisu Aleksandra Fredry
    wstęp wolny

Komedia „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca” należy do jednej z najdłużej pisanych przez Aleksandra Fredrę utworów. Pierwsze prace nad sztuką zaczęły się w 1826 roku , a zakończyła je premiera w 1833 roku w teatrze lwowskim. Wcześniejsze wersje tej sztuki komediopisarz opatrzył tytułem „Magnetyzm”, a potem „Nienawiść mężczyzn” i taki właśnie tytuł nosi przechowywany w Ossolineum manuskrypt. Powstanie tej komedii przypadło na burzliwy okres w życiu autora „Ślubów panieńskich”, związany z ożenkiem Fredry z Zofią z Jabłonowskich Skarbkową. Zabiegi o jej rękę trwały lat jedenaście.

  • 15 czerwca 2019 (sobota), godz. 16.00–17.00
    Magnetyczne „Śluby panieńskie” – wykład prof. Mariana Ursela
    wstęp bezpłatny, liczba miejsc ograniczona, wejściówki do odebrania w kasach muzeum, możliwa rezerwacja mailowa: zapisy@ossolineum.pl

Pokazowi tego rękopisu będzie towarzyszył wykład prof. Mariana Ursela z Uniwersytetu Wrocławskiego, znakomitego znawcy życia i twórczości Aleksandra Fredry, zatytułowany Magnetyczne Śluby panieńskie.

Data

Cze 15 2019 - Cze 16 2019

Czas

Cały dzień

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code