Wykład prof. Bogusława Bednarka pt. „W kręgu »Dziejów grzechu« Stefana Żeromskiego”

Muzeum Pana Tadeusza zaprasza na wykład profesora Bogusława Bednarka, który odbędzie się w ramach weekendowej prezentacji rękopisu „Dziejów grzechu” Stefana Żeromskiego.

Ukończona w Nałęczowie, opublikowana w wydaniu książkowym w 1908 r. powieść to wyjątkowy utwór w dorobku Żeromskiego. Oto po raz pierwszy (i ostatni) główną bohaterką autor ustanowił kobietę. Dzieje Ewy Pobratyńskiej zyskały niezwykłą popularność wśród czytelników, a także filmowców. Wpłynęła na to erotyczna aura książki oraz uznanie jej publikacji za skandal. Mówiono, że tę „powieść seksualną” „czyta się ze wstrętem i odkłada z poczuciem ulgi”. Szokiem musiało być to, że pierwszy raz w literaturze polskiej poruszono w tak odważny sposób tematykę seksualną. Popularność utworu próbował zdyskontować świat filmu, bowiem już w 1911 r. Antoni Bednarczyk dokonał adaptacji prozy Stefana Żeromskiego. Była to zresztą pierwsza w historii polskiego kina ekranizacja utworu literackiego.

Pokazowi rękopisu „Dziejów grzechu” towarzyszył będzie wykład prof. Bogusława Bednarka, urodzonego w Makowie Podhalańskim absolwenta Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Bednarek nazywany jest „legendą wrocławskiej polonistyki”. Studentom znany jako dydaktyk w Zakładzie Historii Dawnej Literatury Polskiej, zaś szerszej publiczności jako współautor programu telewizyjnego „Labirynty kultury”, powstającego od 1995 do 2008 r. we wrocławskim ośrodku Telewizji Polskiej. Spotkanie, które odbędzie się w sobotę 27 października 2018 o godzinie godzinie 17.00 w Muzeum Pana Tadeusza, zatytułowane jest „W kręgu »Dziejów grzechu« Stefana Żeromskiego”.

wstęp wolny

 

 

Data

Paź 27 2018

Czas

17:00

Więcej informacji

Czytaj więcej

Lokalizacja

Muzeum Pana Tadeusza
Rynek 6, 50-106 Wrocław
Muzeum Pana Tadeusza

Organizator

Muzeum Pana Tadeusza
Telefon
info@ossolineum.pl
Email
tel. 71 75 50 640
Strona WWW
https://muzeumpanatadeusza.ossolineum.pl/pl/
QR Code