Aktualności

Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Jędrzej Morawiecki

11.04.2022

W tym miesiącu we Wrocławskim Dom Literatury ruszamy z nowym projektem, tym samym też z nową współpracą medialną. Poczynając od niedzieli 24 kwietnia, raz w miesiącu w naszym Klubie Proza nagrywany będzie odcinek audycji „Czytał Michał Nogaś”, której słuchać możecie co niedzielę na antenie Radia Nowy Świat. Tym, co wyróżni powstające u nas odcinki, będzie udział publiczności. Dlatego już teraz zapraszamy was do Prozy!

A pierwszy prozowy gość red. Michała Nogasia to Jędrzej Morawiecki, reporter, literaturoznawca i socjolog, którego najnowsza książka „Szuga. Krajobraz po imperium” właśnie ukazała się nakładem Wydawnictwa Czytelnik. Morawiecki napisał rzecz boleśnie aktualną, odkrywając dla nas Rosję, której obraz odbiega od tego, jaki znamy z polskich reportaży czy prasy.

„Szugę” będzie można kupić podczas spotkania. Zadba o to krainaksiazek.pl

📌 Czas: niedziela 24 kwietnia, godz. 19.00

📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Wstęp wolny

Rozmowa będzie nadawana na żywo na antenie Radia Nowy Świat. Zapis wideo zostanie wyemitowany na kanałach social media Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. 📺

📚 O książce:

Słowo szuga znaczy śryż, breja, lód zmieszany z wodą i pośniegowym błotem. Pojawienie się jej na drogach i rzekach zapowiada odwilż, wiosnę, nadejście nowego. Jakiej odnowy doświadczyła Rosja po rozpadzie Związku Radzieckiego? W „Szudze” Jędrzej Morawiecki przekonuje, że początkowe wolnościowe przemiany, zarówno polityczne, jak i społeczne, ostatecznie nie przyniosły ani państwu, ani jego obywatelom pozytywnych trwałych zmian. Rosja ostatniej dekady to rozkwit nacjonalizmów, radykalizacja postaw, represje wobec niepokornych. Bohaterowie książki szukają kryjówek albo uciekają, trafiając do klinik psychiatrycznych, obozów dla uchodźców, wreszcie do strefy działań wojennych. „Szuga” jest bogatą mozaiką reportaży i opowieści z syberyjskiego Tomska oraz poruszających relacji mieszkańców Donbasu po rosyjskiej agresji na ich region.

📚 O autorze:

Jędrzej Morawiecki – reporter, publicysta, literaturoznawca i socjolog, doktor habilitowany nauk o kulturze i religii, wykładowca w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Napisał kilkanaście książek reportażowych i naukowych, w tym: „Łuskanie światła: reportaże rosyjskie”, „Syberyjska sekta wissarionowców jako fenomen społeczno-religijny”, „Mały człowiek: o współczesnym reportażu w Rosji”, „Innego piekła nie ma: rozmowy o religii”, „Cztery zachodnie staruchy: reportaż o duchach i szamanach”. Został laureatem wielu nagród, m.in. Nagrody im. Beaty Pawlak za współautorstwo książki Krasnojarsk Zero (2012). Przez dekadę był związany z „Tygodnikiem Powszechnym”. Publikował też w „Polityce”, „National Geographic”, „Gazecie Wyborczej”, „Rzeczpospolitej” i „Nowej Europie Wschodniej”. Współpracował z Polskim Radiem, Sekcją Polską BBC i agencją Reuters. Jest współzałożycielem grupy Dziennikarze Wędrowni.

📚 O prowadzącym:

Michał Nogaś  – dziennikarz, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał. Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Współpracuje również  z Gazetą Wyborczą. Autor książki „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”.

Partnerem cyklu  spotkań „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” jest Radio Nowy Świat.