Aktualności

Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Barbara Sadurska

10.01.2024

Przed nami pierwsza w tym roku odsłona cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” – spotkań będących jednocześnie audycjami radiowymi realizowanymi przez Wrocławski Dom Literatury i Radio Nowy Świat. W ostatnią niedzielę stycznia redaktor Michał Nogaś porozmawia z Barbarą Sadurską, pisarką, laureatką między innymi Nagrody im. Witolda Gombrowicza.

Pretekstem do spotkania będzie najnowsza książka autorki pt. „Bajka, Bajeczka”, która w grudniu ukazała się nakładem Wydawnictwa Warstwy. To połączenie przenikliwej opowieści o rodzinie ze wstrząsającym political fiction. Portret dzieciństwa jako czasu, w którym uczymy się zadawania i przyjmowania bólu, na zawsze żegnamy się z przyjaciółmi, wrogami i jesteśmy bardzo, bardzo samotni. To także zaskakująca dystopia o świecie, w którym rządzi Kościół – jeden z najbardziej przejmujących obrazów religijnego fanatyzmu i wynikających z niego konsekwencji, jakie znajdziemy w polskiej literaturze.

Podczas spotkania będzie można kupić książkę i otrzymać autograf autorki.

📌Czas: niedziela 28 stycznia, godz. 19.00
📌Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Wstęp wolny!

Rozmowy na żywo będzie można słuchać w klubie Prozie oraz na antenie Radia Nowy Świat. Natomiast w kolejnym tygodniu nagranie pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury i Radia Nowy Świat.

📚O książce:
W swojej najnowszej powieści Barbara Sadurska opisuje losy dorastającej dziewczynki i dorastającego razem z nią terroru. To połączenie przenikliwej opowieści o rodzinie ze wstrząsającym political fiction. Na tle małych, codziennych lęków, niesmacznych obiadów, brzydkich ubrań i okrutnych kolegów wybucha Wielka Historia. Losy głównej bohaterki Balbiny splatają się z losami świata podzielonego na pół, świata ogarniętego wojną. Wokół bohaterki piętrzą się tajemnice, których lepiej nigdy nie poznać. Ale Balbina nie potrafi odwracać wzroku. Nawet gdy płonie jej dom. Jako dorosła kobieta usłyszy: „Jesteś śmiercią”. A przecież przemoc nie tkwi w niej, tylko w otaczającej ją rzeczywistości.

„Bajka, Bajeczka” to portret dzieciństwa jako czasu, w którym uczymy się zadawania i przyjmowania bólu, na zawsze żegnamy się z przyjaciółmi, wrogami i jesteśmy bardzo, bardzo samotni. To także zaskakująca dystopia o świecie, w którym rządzi Kościół. Barbara Sadurska prezentuje jeden z najbardziej przejmujących obrazów religijnego fanatyzmu i wynikających z niego konsekwencji, jakie znajdziemy w polskiej literaturze. Opresja puka do drzwi bohaterów i nie da się przed nią ukryć. Jesteśmy w alternatywnej wersji lat osiemdziesiątych XX wieku. A może wcale nie? Może jesteśmy w przyszłości? A może to wszystko dzieje się tu i teraz?

📚O autorce:
Barbara Sadurska (ur. 1974) – pisarka, prawniczka. Debiutowała zbiorem opowiadań pt. „Mapa” (Nisza 2019), za którą otrzymała Nagrodę im. Witolda Gombrowicza oraz O!Lśnienie Onetu w kategorii literatura. Jest współautorką antologii „Mitologia według kobiet”, która ukazała się w 2022 nakładem Wydawnictwa Agora. Także w 2022 wydana została jej druga książka pt. „Czarny hetman” (Nisza). W ostatnich latach gościła na najważniejszych festiwalach literackich w Polsce, w tym m.in. Festiwalu Góry Literatury czy na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Prowadzi warsztaty z kreatywnego pisania prozy na Uniwersytecie Jagiellońskim. Mieszka w Krakowie.

📚O prowadzącym:
Michał Nogaś – dziennikarz „Gazety Wyborczej”, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Autor książki „Z niejednej półki. Wywiady”, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata.