Aktualności

Dziś w książce #3 Thoreau. Co nam daje otulenie przyrodą?

28.04.2021

W trzecim odcinku podcastu „Dziś w książce” Zuzanna Kowalczyk nurkuje w książce Henry’ego Davida Thoreau* „Walden, czyli życie w lesie” i przez jej pryzmat zastanawia się, jakie zmiany zaszły w naszym stosunku do przyrody od początku ery przemysłowej oraz jak pogodzić nonkonformizm i indywidualizm z rodzaju hasła „rzucam wszystko i wyjeżdżam w Bieszczady” z odpowiedzialnością społeczną i współczesnymi wyzwaniami ekologicznymi.

Ponadto Zuzanna Kowalczyk rozmawia z prof. Tadeuszem Sławkiem** o tym, dlaczego powinniśmy mówić o świecie nie jako naszym otoczeniu, ale naszej „otulinie”, co to znaczy „dobrze związać się ze światem”, w jaki sposób czułość staje się dziś elementem krytyki agresywnego postępu, co to jest „dobra samotność”, dlaczego kontakt z naturą jest najlepszą odpowiedzią na przesyt kapitalistyczno-przemysłową rzeczywistością oraz jak pogodzić antysystemowość w postaci obywatelskiego nieposłuszeństwa z koniecznością działania systemowego, aby ochronić ekosystem Ziemi. Zapraszamy wspólnie z „Pismem. Magazynem opinii”.

*Henry David Thoreau – amerykański pisarz, poeta i filozof związany z nurtem transcendentalizmu. Żył w XIX wieku i uważany jest do dziś za symbol buntownika, stoika i ascety. Jego najbardziej znane książki to esej „O obywatelskim nieposłuszeństwie”, „Życie bez zasad”, „Sztuka chodzenia” oraz „Walden, czyli życie w lesie” (książka okrzyknięta „biblią ekologów i ekoentuzjastów”).

**prof. Tadeusz Sławek – profesor nauk humanistycznych, filolog, literaturoznawca, poeta, prozaik, eseista, publicysta, tłumacz poezji angielskiej i amerykańskiej. Były rektor Uniwersytetu Śląskiego i samorządowiec. Autor między innymi książek „Ujmować. Henry David Thoreau i wspólnota świata” oraz „Śladem zwierząt. O dochodzeniu do siebie”.

„Dziś w książce” to nowy projekt realizowany we współpracy „Pisma” oraz Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Jest to podcast o lekturach, które najtrafniej tłumaczą współczesny świat. Nie jest to jednak klasyczny podcast literacki; nie są to też rozmowy z autorkami i autorami o ich świeżo wydanych publikacjach. Ale książki odgrywają w tym podcaście niemałą rolę, ponieważ służą za punkt wyjścia do przyglądania się najważniejszym zjawiskom i procesom, kształtującym teraźniejszość.