poniedziałek, 25 marca 2024
,19:00
Adam Ubertowski „Mesjasz” | PREMIERA
Wcale nie tak dawno temu przez internet przetoczyła się dyskusja, że w Polsce brakuje prawdziwej epickiej powieści, że zamiast złożonych fabuł są wewnętrzne rozterki bohaterki/bohatera, w dodatku nie wyścibiają oni nosa poza „małe ojczyzny”. Tym, którym taki stan rzeczy w rodzimej literaturze przeszkadza, chcemy przedstawić „Mesjasza” autorstwa Adama Ubertowskiego. Na blisko sześciuset stronach znajdziemy tu wszystko, co powinno cechować pełnokrwistą powieść. I jeszcze więcej!
A skoro premiera nowej książki, to i rozmowa. We Wrocławiu z autorem „Mesjasza” spotkanie poprowadzi dziennikarz i reporter Jacek Antczak.
📌 Czas: poniedziałek 25 marca, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)
Wstęp wolny
Podczas wydarzenia będzie można kupić powieść „Mesjasz” w promocyjnej cenie!
📺 Spotkanie będzie transmitowane na kanałach Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocław Miasto Literatury i klubu PROZA
——————————————–
O autorze:
Adam Ubertowski – rocznik 1967, urodził się i mieszka w Trójmieście, ale wiele lat spędził na studiach w Krakowie oraz we Frankfurcie nad Menem, gdzie pracował jako kucharz. Studiował nauki społeczne na sześciu uczelniach, doktoryzował się z ekonomii, ale od lat pracuje jako psycholog biznesu. Jest autorem kilku książek z tego zakresu, w tym podręcznika studiów MBA. Pisze, od kiedy pamięta. Pierwsza jego powieść – „Szkice do obrazu batalistycznego” – została wydana w Zielonej Serii „Twórczości”, następnie związany ze środowiskiem „Fa-artu”, w którego bibliotece ukazały się książki „Rezydenci” oraz „Trans-Syberia”. Tworzył utwory postmodernistyczne („Szczególny przypadek pani Pullmannowej”), powieści detektywistyczne (dylogia o metateoretyku doktorze Figlonie) oraz książki eskapistyczne (trylogia o Syndykacie). Fanatyczny wyznawca kalokagatii.
📚 O książce:
Adam Ubertowski w „Mesjaszu” realizuje skryte marzenie wielu czytelników o pełnokrwistej epickiej polskiej powieści. Na blisko sześciuset stronach śledzimy losy intrygującego bohatera, jesteśmy najbliżej jak się da: towarzyszymy mu podczas narodzin, słyszymy jego pierwsze myśli i doświadczamy tych samych zaskoczeń. Mesjasz to opowieść o rodzinie, tajemniczym dziadku, relacjach i obowiązkach. W duchologicznej atmosferze zasiadamy w szkolnej ławce, poznajemy skomplikowany, słodko-gorzki smak pierwszej miłości i przyjaźni. „Mesjasz” to również podróż przez świat wewnętrzny głównego bohatera i wszystko, co dla niego najważniejsze. A także (pozornie) mniej ważne. Tęsknota, ambicje, marzenia czy utrata opisywane są tu z wyjątkową czułością, czujnością i zrozumieniem.
Powieść Ubertowskiego jest sugestywnym portretem losu człowieka. Autor zadaje pytania o pamięć. Czy nasza wizja przeszłości ma znaczenie dla kogoś innego? Czy jesteśmy w stanie zabrać ze sobą jakąś wiedzę, o tym, co nas spotkało? A może nie mamy żadnej wiedzy? Cały krajobraz powieści podszyty jest historią, i to ona momentami, nawet długimi, wydobywa się na plan pierwszy, staje się głównym bohaterem. Bo kim jest tytułowy Mesjasz? I co ma wspólnego z pewną znaną stocznią, Rolling Stonesami i bohaterami Wielkiej Historii?