czwartek, 18 marca 2021
,19:00
Wrocławski Dom Literatury,
Wroclaw 50-107
Pierwsze w tym roku spotkanie w ramach autorskiego cyklu Irka Grina „Trzy czwarte. Rozmowy o literaturze” rozpoczniemy od dyskusji z wrocławianinem Filipem Zawadą – ubiegłorocznym finalistą Nagrody Literackiej Nike, który wraca do nas ze swoją najnowszą książką „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” (Wydawnictwo Znak). Z Filipem porozmawiamy na tydzień przed oficjalną premierą książki.
Rozmowę obejrzycie na żywo na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury, Wydawnictwa Znak, Klubu Proza oraz tutaj, na wydarzeniu.
Współorganizatorem spotkania jest Wydawnictwo Znak.
O ewentualnej możliwości i zasadach uczestniczenia w spotkaniu w Klubie Proza poinformujemy 8 marca (do tego czasu pewnie przed nami jeszcze kilka konferencji, które tak wszyscy lubimy 😉 ).
Czas: czwartek 18 marca, godz. 19.00
————————————————————————-
O książce „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna”:
Samolubny i zgryźliwy, szowinista starej daty i samozwańczy mentor. Dziadek Szczepan. Dnie spędza na starej kanapie z ukraińskiego burdelu, a nocami terroryzuje sąsiadów rykiem saksofonu. Tymczasem jego wnuk, bohater tej historii, dopiero wchodzi w świat dorosłych ludzi. Wkrótce się przekona, że spadki mogą być niezwykle kosztowne dla spadkobierców. Zawada przejmująco dosadnie i bezczelnie szczerze pokazuje, jak niebezpiecznie jest zgrywać bohatera, w szczególności przed samym sobą. Opowiadając o miłości i przemocy, mistrzowsko balansuje na granicy tragedii i komedii. Udowadnia, że jego głos jest absolutnie niepodrabialny i wyjątkowy w polskiej literaturze.
O autorze:
Filip Zawada – pisarz, muzyk, fotograf. Finalista Nagrody Literackiej Nike 2020 za powieść „Rozdeptałem czarnego kota przez przypadek”. Nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia za „Psy pociągowe” (2012) i „Pod słońce było” (2015) oraz Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” za „Trzy ścieżki nad jedną rzeką sumują się” (2015). Powieść „Zbyt wiele zim minęło, żeby była wiosna” jest jego dziesiątą książką. Komponuje muzykę do filmów i sztuk teatralnych, uczy fotografii, rysuje z zamkniętymi oczami. Jego performans rysunkowy pt. „Kierunek kolejki” można obecnie oglądać we wrocławskiej Galerii Entropia w ramach projektu „Entropia na linii”. Przez lata związany z zespołami Pustki i Indigo Tree.
O prowadzącym:
Irek Grin – menedżer kultury, wydawca, pisarz. Twórca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Kryminału Wrocław i Bruno Schulz. Festiwal. Wydawca w krakowskim wydawnictwie EMG. W latach 2013 – 2016 kurator literacki Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, koordynator obchodów Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016. Juror Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus (2017-2018). Od 2018 dyrektor Wrocławski Dom Literatury, odpowiedzialny m.in. za miejskie nagrody literackie SILESIUS i ANGELUS, Wrocławskie Targi Dobrych Książek, wydawnictwo Warstwy czy program Wrocławia – Miasta Literatury UNESCO. Członek Rady Fundacji Olgi Tokarczuk.