Literacki Wrocław

Antykwariat Szarlatan

Wróć do mapy wszystkich księgarni

Szczytnicka, 51, 50-382 Wrocław

pon-pt: 11.00-18.00 sob: 10.00-14.00

Wyobraź sobie, że pewnego dnia, podczas codziennej krzątaniny wśród miejskich spraw, trąbiących autobusów i spieszących zegarów, dostrzegasz drzwi. Choć nie raz byłeś w tej okolicy, nigdy dotąd twój wzrok nie powędrował na czarno-biały szyld nad drzwiami, a twoje nogi nie przekroczyły zaledwie trzech schodków dzielących cię od bajkowego wnętrza. Znudzony szarością tłumu decydujesz się wejść, pokonać niepewność, bowiem napis nad drzwiami głosi: Szarlatan.

Wyobraź sobie, że pokonujesz te trzy schody. Niepewnie stajesz w progu i poddajesz się sile, która wciąga Cię do środka. Mimo wciąż otwartych drzwi otacza cię czar muzyki sączącej się z czarnej płyty w tempie 33 obrotów na minutę. Twoje oczy powoli przyzwyczajają się do ciemnego wnętrza przecinanego snopami światłości punktowo oświetlającymi regały pełne ksiąg i zaginionych skarbów. Sięgasz dłonią po znajomy tytuł: Dziwne losy Jane Eyre. Przebiegasz wzrokiem po półkach, zatrzymujesz się, gdy mruga do Ciebie Schulz i jego Sklepy cynamonowe. Znad głowy wiekowa lampa szepcze ci do ucha opowieść o tych, którym kiedyś świeciła, a którzy odeszli, zanim świat oszalał. Teraz muzyka się zmienia, powolne kołysanie swingującego jazzmana przeszło w wesołe tony Yellow Submarine Beatlesów. Odwracasz głowę i pieścisz wzrokiem obraz, który wisi cztery metry nad Tobą, a jednak przykuwa uwagę wewnętrzną harmonią. Zanim się spostrzegłeś, dałeś się uwieść tej opowieści. Wpadłeś. Stałeś się szarlatanem – pozwoliłeś, by światy wyobrażone wtargnęły do Twojej rzeczywistości, zmieniając ją bezpowrotnie.               

Antykwariat Szarlatan posiada w ofercie ponad 40 000 tytułów, w tym starodruki i książki rzadkie, książki współczesne, katalogi wystaw artystycznych, płyty winylowe, stare fotografie czy plakaty.