Aktualności

Pasmo „Wobec Różewicza” na Festiwalu Góry Literatury

07.07.2021

W ramach Festiwalu Góry Literatury 2021 i za sprawą współpracy kilku podmiotów (Wrocławskiego Domu Literatury, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucji Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy) w dniach 20 i 21 lipca w Świdnicy odbędzie się cykl wydarzeń dedykowanych w głównej mierze Tadeuszowi Różewiczowi, jednemu z najwybitniejszych poetów i dramatopisarzy XX wieku, którego rok właśnie obchodzimy.

Rdzeń pasma – zatytułowanego „Wobec Różewicza” – stanowić będą spotkania z poetkami i poetami, którzy pochylą się nad współczesnym odbiorem twórczości autora „Niepokoju”. Rozmowy prowadzić będzie krytyk literacki i pisarz Karol Maliszewski, a do dyskusji zaprosił: Joannę Roszak i Tadeusza Dąbrowskiego, Klarę Nowakowską i Andrzeja Niewiadomskiego, Joannę Mueller i Jana Barona, a także Mirosławę Szychowiak i Jakuba Sajkowskiego. Spotkania te współfinansowane są z budżetu Województwa Dolnośląskiego.

Dwudniowy cykl wydarzeń odbywających się na placu przy gmachu głównym Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy uzupełnią ponadto wydarzenia dedykowane najmłodszym (spotkania i warsztaty), wernisaż wystawy Adama Hawałeja poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi czy rozmowa z pisarzami i tłumaczami – Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim, którzy wspólnie pod pseudonimem Maryla Szymiczkowa wydają kryminały (m.in. „Złoty róg” czy „Rozdartą zasłonę”).

Czas: wtorek 20 lipca i środa 21 lipca
Miejsce: Świdnica skwer z dzikami przy MBP

Dyskusje poetyckie będą streamingowane m.in. na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Harmonogram wydarzeń wygląda następująco:

WTOREK 20 lipca

12.00-13.00 – Góra Bajek – spotkanie z Bajkomatem
13.00-14.00 – Klaunikowa Fifi – animacje dla dzieci
16.00-16.30 – TADEUSZ RÓŻEWICZ W OBIEKTYWIE ADAMA HAWAŁEJA – wernisaż wystawy poświęconej Tadeuszowi Różewiczowi
16.30-17.15 – Wobec Różewicza – z Joanną Roszak i Tadeuszem Dąbrowskim rozmawia Karol Maliszewski
17.30–18.10 – Póki co – koncert
18.20-19.00 – Wobec Różewicza – z Klarą Nowakowską i Andrzejem Niewiadomskim rozmawia Karol Maliszewski

ŚRODA 21 lipca

12.00-13.00 – Góra Bajek – letnia przygoda na łące
13.00-14.00 – Klaunikowa Fifi – animacje dla dzieci
16.00-16.45 – Wobec Różewicza – z Joanną Mueller i Janem Baronem rozmawia Karol Maliszewski
17.00–17.45 – Ostał ci się ino sznur. O weselnych śledztwach Szczupaczyńskiej – z Jackiem Dehnelem i Piotrem Tarczyńskim rozmawia Waldek Mazur
18.00-18.45 – Wobec Różewicza – z Mirosławą Szychowiak i Jakubem Sajkowskim rozmawia Karol Maliszewski

Na spotkania wstęp jest wolny. Szczegółów należy szukać na www.literatura.wroclaw.pl, www.okis.pl  oraz na stronach internetowych Festiwalu Góry Literatury i  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy.

Pasmo „Wobec Różewicza” organizowane przez: Wrocławski Dom Literatury,  Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu – Instytucję Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Projekt jest współfinansowany z Budżetu Województwa Dolnośląskiego.