Projekty Unesco

Subiektywny kurs literatury polskiej

Celem projektu jest przybliżenie wybranych polskich autorek i autorów tworzących w ostatnim stuleciu mieszkankom i mieszkańcom Polski, którzy pochodzą z innych krajów i kultur. Wierzymy, że literatura jest doskonałym narzędziem integracji i budowania relacji pomiędzy osobami pochodzącymi z różnych krajów, dlatego postanowiliśmy zaprezentować sześć ikonicznych postaci z historii literatury polskiej, a jednocześnie pokazać, jak inne kultury i języki wpływały na ich twórczość.

Wybór autorek i autorów jest oczywiście subiektywny – łączy ich jednak to, że kształtowali nie tylko dwudziesto- i dwudziestopierwszowieczną historię literatury w Polsce, ale też wywarli duży wpływ na literaturę światową, a ich twórczość jest cały czas aktualna, czytana i komentowana.

Zapraszamy do obejrzenia sześciu wykładów przygotowanych przez znawców twórczości poszczególnych autorek i autorów:

Wykład Piotra Sitkiewicza, redaktora i literaturoznawcy, znawcy twórczości Brunona Schulza

Wykład Klementyny Suchanow, pisarki, redaktorki, znawczyni życia i twórczości Witolda Gombrowicza

Wykład Wojciecha Orlińskiego, dziennikarza, pisarza i publicysty, znawcy życia i twórczości Stanisława Lema

Wykład Michała Rusinka, literaturoznawcy, pisarza i tłumacza, wieloletniego sekretarza Wisławy Szymborskiej

Wykład Aliny Świeściak, literaturoznawczyni, profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach o twórczości Tadeusza Różewicza

Wykład Katarzyny Kantner, literaturoznawczyni i copywriterki, autorki pracy doktorskiej poświęconej twórczości Olgi Tokarczuk

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”

Na skróty

Najważniejsze informacje