Seniorzy w e-kulturze – wykłady i spotkania autorskie

Projekt ma za zadanie ułatwić seniorom świadome uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w sieci. W czasie trwania pandemii ogromnym wyzwaniem i wielką potrzebą jest angażowanie seniorów w działania dostępne online. Wrocławski Dom Literatury przygotowuje cykl wykładów dla seniorów (ale nie tylko) wprowadzających w tajniki prozy i poezji. Drugim elementem projektu jest  stworzenie informatora e-kulturalnego dla seniorów – przewodnika po najważniejszych wydarzeniach w sieci. Odbędą się również internetowe warsztaty dla seniorów przygotowujące do wolontariatu kulturowego, który mamy nadzieję, będzie możliwy i bezpieczny już niebawem.

Wrocławski Dom Literatury przygotował cykl wykładów bezpośrednio nawiązujących do ważnych wrocławskich festiwali literackich. Dwa wystąpienia związane są tematycznie z Międzynarodowym Festiwalem Poezji Silesius i Wrocławską Nagrodą Poetycką SILESIUS, a kolejne dwa dotyczą zagadnień i kontekstów podejmowanych podczas Bruno Schulz. Festiwalu i Salonów Angelusa towarzyszących co roku niezwykle ważnej Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej ANGELUS. Odcinki trwają 40 minut i można je obejrzeć w dowolnym momencie. Po wysłuchaniu wystąpień zapraszamy zapisów spotkań z autorkami i autorami, które miały miejsce w październiku 2020 roku w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury podczas tegorocznych edycji Silesiusa i Angelusa (ze względu na pandemię spotkania odbyły się bez udziału publiczności i były
transmitowane na żywo).

Cały cykl ma na celu stworzyć seniorom i wszystkim zainteresowanym bezpieczną możliwość uczestnictwa w ważnych i niezwykle interesujących wydarzeniach literackich a także wprowadzić widzów w tajniki prozy i poezji oraz ułatwić im odbiór i odczytywanie współczesnej literatury.

O reportażu międzywojennym
i literaturze Europy Środkowej

Zapraszamy do obejrzenia dwóch wykładów nawiązujących tematycznie do Bruno Schulz. Festiwalu i Literackiej Nagrody Europy Środkowej ANGELUS. O reportażu międzywojennym na przykładzie biografii i twórczości Ireny Krzywickiej, niebywale barwnej postaci tego okresu, opowiada Agata Tuszyńska (pisarka i reportażystka). Natomiast jak czytać literaturę środkowoeuropejską i jak rozumieć samo pojęcie Europy Środkowej dowiemy się z wykładu Jakuba Kornhausera (poety, tłumacza, eseisty i literaturoznawcy).

Agata Tuszyńska – Irena Krzywicka a reportaż międzywojenny
Jakub Kornhauser – Europa Środkowa – literatury małych języków

Zapraszamy również do obejrzenia rejestracji spotkań z Bruno Schulz. Festiwalu 2020 i Salonów Angelusa towarzyszących Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej ANGELUS, w tym szczególnie:

Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota. Z Pawłem Piotrem Reszką, 9 października, w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury rozmawiał Michał Nogaś. Link do nagrania.

Dziennik hipopotama. Z Krzysztofem Vargą 11 października w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury rozmawiał Szymon Kloska. Link do nagrania.

Salon Angelusa: spotkanie z Goranem Vojnoviciem laureatem Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2020 za powieść Moja Jugosławia w przekładzie Joanny Pomorskiej. Rozmowę 18 października z klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury poprowadził prof. Piotr Śliwiński, tłumaczyła prof. Magdalena Koch. Link do nagrania.

Więcej materiałów z Bruno Schulz. Festiwalu 2020 dostępne na kanale YouTube Wrocławskiego Domu Literatury

O poezji z perspektywy historycznej i współczesnej

Zapraszamy do obejrzenia dwóch wykładów nawiązujących tematycznie do Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej SILESIUS. Adam Poprawa (poeta, prozaik, historyk literatury, krytyk literacki) opowie o poezji z pespektywy historii literatury, pokazując m.in. jak poeci różnych wieków, różnych czasów prowadzą dialog poprzez swoją twórczość. Drugi wykład poprowadzi prof. Piotr Śliwiński (krytyk literacki, badacz polskiej poezji współczesnej), który przybliży tajniki praktycznej analizy współczesnych tekstów poetyckich.

Adam Poprawa – Historia literatury – konteksty poetyckie

Wykład Piotra Śliwińskiego

Zapraszamy również do obejrzenia rejestracji spotkań z Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius 2020, w tym szczególnie:

Poezja małych języków. O odkrywaniu poezji i jej twórców 13 października w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury rozmawiali autorki i autorzy przekładów: Zofia Bałdyga, Jakub Kornhauser, Aneta Kamińska. Spotkanie poprowadziła Magda Heydel. Link do nagrania.

Poezja ze zwierzęcej. O trudnej relacji ludzi i zwierząt oraz o tym, jak opowiada o niej poezja 16 października w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury rozmawiały: Joanna Bednarek, Małgorzata Lebda, Anita Jarzyna i Anna Kałuża.
Link do nagrania

Salon Silesiusa: spotkanie z Konradem Górą i Jakubem Pszoniakiem, laureatami Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2020. Rozmowę 18 października w klubie Proza we Wrocławskim Domu Literatury poprowadził Adam Poprawa.
Link do nagrania

Zapis warsztatów online dla seniorów dotyczących wolontariatu w kulturze:

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”