Aktualności

Przegląd literacki kwiecień 2024

09.04.2024

Czy wiedzieliście, że w kwietniu różnica między najkrótszym dniem miesiąca (1 kwietnia) a tym najdłuższym (30 kwietnia) wynosi aż jedną godzinę i  pięćdziesiąt trzy minuty? Jeśli nie, to możliwe, że umknęły wam też inne kwietniowe ciekawostki, na przykład taka, że to właśnie w tym miesiącu premierę ma drugi numer wydawanego przez Wrocławski Dom Literatury „Notatnika Literackiego”, to w kwietniu we Wrocławiu swoją rezydencję literacką rozpoczyna nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera Urszula Honek, wreszcie, to w kwietniu (15 dokładnie) zamykamy nabór tekstów w ramach Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką.

Ale żebyście nie odnieśli mylnego wrażenia, że w kwietniu nic się nie dzieje na polu „tradycyjnych” wydarzeń literackich. Takich w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury, też nie zabraknie. Rozmawiać będziemy w ramach cyklu Oblicza katastrofy (o śmieciach), pochylimy się nad biografią Jerzego Urbana, swoją premierę będzie miał tom poetycki „Poltergeist” wspomnianej już tutaj Urszuli Honek. Oczywiście spotkań i rozmów będzie więcej. Cały kwietniowy rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ. I rzecz ważna, może nawet bardzo: bez dotacji ministerialnej, ale na ostatnią prostą wychodzą przygotowania do 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius (14–19 maja), z tej okazji powstało już wydarzenie na Facebooku. Bardzo zapraszamy was do przyłączania się, o TUTAJ.

A co słychać w przestrzeni wirtualnej Wrocławskiego Domu Literatury? Zacznijmy od podcastów Radio Proza. Tam pojawił się między innymi nowy odcinek Bełkotu literackiego (w którym dochodzi do dość brutalnego rozprawienia się z książką pewnego południowoafrykańskiego noblisty). Tego odcinka  posłuchacie też na naszym kanale na YouTubie, na którym uzbierało się już ponad 6 tys. subskrybentów! Ciekawe, czy dobijemy do 10 tysięcy? I jeszcze „Notatnik Literacki”, bo może chcielibyście go zdobyć? Jeśli tak, warto zajrzeć na stronę Wydawnictwa Warstwy (TUTAJ), no chyba że wolicie ebooki (po nie odsyłamy TUTAJ). W punktach stacjonarnych też NL znajdziecie – wypatrujcie pisma w sieciach empik i inmedio.  A przed zakupem w ogóle warto rzucić okiem, co znajdziecie w drugim numerze: SPIS TREŚCI.  

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury