Aktualności

Wrocławski Dzień Czytania w Szkołach 2023

07.12.2023

Już w poniedziałek 11 grudnia Wrocławski Dzień Czytania w Szkołach, wydarzenie organizowane przez Wydział Promocji Miasta i Turystyki, Wrocławski Dom Literatury oraz Departament Edukacji.

👉 Święto upamiętniające otrzymanie Literackiej Nagrody Nobla przez Olgę Tokarczuk, to okazja dla nauczycieli, aby pokazać dzieciom, jakie lektury ich inspirują, na jakich książkach się wychowali, przy jakich odpoczywają. Niech wszyscy, nawet Ci, którzy uczą przedmiotów zupełnie niezwiązanych z literaturą piękną, przyniosą tego dnia do szkoły wybraną przez siebie książkę i opowiedzą o niej na lekcji lub przeczytają fragment. Ten dzień może być także okazją dla uczniów, aby swoje ulubione lektury przedstawić nauczycielom i kolegom.

👉 W tym roku dodatkowo, proponujemy szkołom i uczniom jako motyw przewodni temat zwierząt w literaturze. W związku z tym, zwracamy szczególna uwagę na zwierzęce motyw w twórczości Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej i innych autorów. Jednocześnie uczniom szkól podstawowych (ale nie tylko) razem z kotem Wrockiem proponujemy zapoznanie się z książkami Krzysztofa Zapotocznego o przygodach Kota Mariana.

👉 Zgodnie z dotychczasową tradycją bardzo serdecznie zapraszamy do pokazania jak w Państwa szkołach obchodzicie ten dzień. 11 grudnia Państwa szkoły mogą umieszczać tam relacje z hashtagiem #WrocławskiDzieńCzytania . Najbardziej kreatywne, najciekawsze zdjęcia relacje i najlepsze pomysły na obchody Dnia Czytania w Szkołach zostaną nagrodzone pakietami książek dla biblioteki szkolnej, ufundowanymi przez Wrocławskie Targi Książki, Wydawnictwo Dwukropek (wydawcę książek o Kocie Marianie) oraz upominkami od Wydziału Promocji Miasta i Turystyki.

👉 Dodatkowo, szkoła, która w ocenie specjalnej komisji, złożonej

z pracowników Wydziału Promocji Miasta i Turystyki oraz Wrocławskiego Domu Literatury, wyróżni się w sposób szczególny może liczyć na szczególną nagrodę – spotkanie autorskie z Krzysztofem Zapotocznym – autorek książek o Kocie Marianie.