Aktualności

Wyniki rekrutacji rezydencji literackich w Broumovie 2022

30.08.2022

Miło nam poinformować, że już we wrześniu rozpoczynamy kolejną edycję programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Po burzliwych obradach wybrano trzy rezydentki, które udadzą się do czeskiego Broumova, są to:

Helena Stiasny (1997, Warszawa) – artystka, malarka, ilustratorka, fotografka. Absolwentka wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagrodzona za malarstwo we Włoszech w konkursie VeniceLands ArtPrize 2019. Jej prace są obecnie eksponowane w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej “Elektrownia” w Radomiu na wystawie Woman Art Power.

Małgorzata Kolankowska (1978 r. Wrocław) – Hispanistka, medioznawczyni, pisarka i tłumaczka. Absolwentka filologii i dziennikarstwa, doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim. Koordynatorka w Akademickim Centrum Badań. Ex-centrum Olgi Tokarczuk.

Magdalena Zarębska (1975 r. Wrocław) – autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Regularnie spotyka się z czytelnikami w bibliotekach całej Polski na spotkaniach autorskich, warsztatach literackich i zajęciach teatralnych. W 2021 roku została stypendystką Prezydenta Miasta Wrocławia, w związku z projektem książki przygodowo-historycznej „Trójkąt Trzech Cesarzy”.

Projekt rezydencji literackich w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy polsko-czesko-niemieckiej, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur.