Aktualności

OBLICZA ŚMIECIA – warsztaty dla dzieci z Kamą Morawską

19.03.2024

Wrocławski Dom Literatury i Interzero Polska w niedzielę 7 kwietnia zapraszają dzieci w wieku 6–12 lat na warsztaty filozoficzne dotyczące bardzo ważnego i bliskiego nam problemu: odpadów.

Podczas warsztatów zastanowimy się nad słowami używanymi w odniesieniu do śmieci, a także nad tym, jak język wpływa na nasze postrzeganie rzeczywistości. Towarzyszyć nam będzie myśl znanego filozofa Ludwiga Wittgensteina, który powiedział, że „dany język daje nam dany obraz świata”. Skupimy się na różnicach znaczeniowych następujących słów: SUROWCE wielb, ODPADY przerób, ŚMIECI nie miej. Uczestnicy i uczestniczki stworzą też z niepotrzebnych i niechcianych książek, gazet, map, papierów kolaż promujący podejście do zużytych rzeczy w duchu zero waste.

Warsztaty poprowadzi filozofka i edukatorka Kama Morawska.

Wydarzenie jest częścią projektu „Oblicza katastrofy” – cyklu spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z kryzysem ekologicznym organizowanych przez Wrocławski Dom Literatury od 2020 roku.

=========

⏰ Czas: 7 kwietnia, godz. 11.00–12.30

📍 Miejsce: Klub Proza, Przejście Garncarskie 2

Do udziału zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat.

Na wydarzenie obowiązują zapisy pod adresem info@literatura.wroclaw.pl (decyduje kolejność zgłoszeń).

=========

O prowadzącej:

👉 Kama Morawska – doktorka filozofii i autorka warsztatów filozoficznych dla dzieci „Obrazy Filozofii”, które prowadzi w Tajnych Kompletach od 2014 r. Napisała książeczkę filozoficzną dla dzieci „Filozofia pod ręką, więc filozofię ćwicz”. Nieustannie żywo zainteresowana jest tym, jak i co myślą mali ludzie.

O Obliczach katastrofy:
Cykl spotkań i dyskusji, którego celem jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego.