Aktualności

Przegląd literacki: marzec 2024

01.03.2024

Nadzieja nas nie opuszcza, choć nie jest lekko. Ludzie kultury (i nie tylko) w większości entuzjastycznie zareagowali na zmianę władzy w Polsce, tymczasem minęło już wiele miesięcy, a zmiany następują powoli. Gdy piszemy ten tekst, literackie konkursy dotacyjne Ministerstwa Kultury pozostają nierozstrzygnięte (czyli tempo pracy podobne jak u poprzedników), a co za tym idzie, nie wiemy jeszcze, na ile wydarzeń i z jakim rozmachem organizowanych zaprosimy was w tym roku. Z nadzieją patrzymy też w stronę Ministerstwa Edukacji – czy nowa lista lektur wpłynie pozytywnie na poziom czytelnictwa? Czy książki i literatura znajdą się choć odrobinę wyżej liście priorytetów rządowych instytucji? Nie wiemy. Mamy nadzieję.

Z nadzieją nie jest lekko – także w perspektywie globalnej. Jeśli przeoczyliście pierwsze w tym roku spotkanie z cyklu Oblicza katastrofy (a rozmawialiśmy o dezinformacji klimatycznej i poruszającej książce Tomasza Borejzy Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski) – zajrzyjcie na nasz kanał na YouTubie. Ta rozmowa skłania do działania i pokazuje, jak ważne jest krytyczne myślenie i dystans do propagandowych uproszczeń. A te umiejętności zyskuje się między innymi dzięki czytaniu książek.

Przechodząc do spraw przyjemniejszych. Na marzec przygotowaliśmy sporo spotkań i to bardzo różnych. Fanki i fanów SF zaprosimy 7 marca do Kina Nowe Horyzonty na pokaz drugiej części „Diuny” (o, jak długo musieliśmy czekać, a teraz już jest!) i rozmowę o sztuce adaptacji. Nasze Wydawnictwo Warstwy szykuje dwie premiery, powieść Mesjasz Adama Ubertowskiego i pierwszą książkę poetycką Daniela Odiji ale, a z okazji Światowego Dnia Poezji 21 marca porozmawiamy o bardzo interesujących debiutach. Kalendarium i wszystkie wydarzenia znajdziecie TU. Jak zawsze zapraszamy przede wszystkim do Prozy, ale i do oglądania transmisji na naszym Facebooku.

Na koniec kilka polecanek książkowych i jeden apel. Po rekomendacje odsyłamy przede wszystkim na nasz kanał podcastowy Radio Proza, gdzie ostatnio pojawiła się m.in. dyskusja o książce japońskiego noblisty Yasunary Kawabaty Tancerka z Izu i inne opowiadania (przeł. Mikołaj Melanowicz i Anna Zielińska-Elliott), zapis spotkania z Bartkiem Sabelą wokół reportażu Wędrówka tusz i rozmowa z psycholożką Ewą Woydyłło o jej książce Nasz bieg z przeszkodami. O wrażliwości i inności. Tym, którzy wolą o książkach poczytać – polecamy recenzje w serwisie www.notatnikliteracki.pl, a wielbicieli thrillerów i kryminałów zapraszamy na zaprzyjaźniony z nami Portal Kryminalny, gdzie ostatnio pojawiło się sporo nowości.

A jak już posłuchacie i poczytacie – wypełnijcie ankietę 😊 Postanowiliśmy zbadać zwyczaje czytelnicze mieszkanek i mieszkańców Wrocławia, a przy okazji też spróbować spełnić choć część z ich literackich marzeń. I rozdajemy książki. Dlatego namawiamy do wypełnienia ankiety – każdy głos się liczy! Ankietę znajdziecie TU.