Aktualności

Przegląd literacki: luty 2024

01.02.2024

Pierwszy, niełatwy, miesiąc w roku za nami, uffff. Powoli wychodzimy ze snu zimowego, nabieramy rozpędu i rozglądamy się za większą liczbą aktywności. I chociaż, jak mówi jedno z przysłów, „luty miesiąc bardzo zmienny: pół zimowy, pół wiosenny!”, to jednak przynosi nam przynajmniej kilka dobrych momentów, aby cieszyć się tym, co tu i teraz. W końcu wciąż trwający karnawał i Tłusty Czwartek zobowiązują!

We Wrocławskim Domu Literatury również przychodzimy z pomocą i zaplanowaliśmy na luty nadzwyczaj ciekawy, różnorodny, ale i skłaniający do refleksji zestaw wydarzeń.

W sobotę 3 lutego w godz. 11.00–14.00 zachęcamy do zajrzenia do naszego klubu Proza, aby wymienić się literaturą. Będzie to pierwsze w tym roku Bookowisko, czyli okazja, aby sprzedać książki, których z jakiś powodów już nie potrzebujecie lub nabyć takie, które skuszą was i zechcecie je przeczytać lub zakupić dla kogoś w prezencie. Wystawców zgłosiło się sporo, na pewno będzie z czego wybierać.

Osoby, które zaopatrzą się w okazje i smaczki książkowe na Bookowisku, mogą wybrać się z nami 15 lutego o 18.45 na pierwszy w 2024 roku pokaz filmowy i spotkanie w ramach cyklu „Dom w Kinie”, który realizujemy wspólnie z Kinem Nowe Horyzonty. Film jest nieprzypadkowy i niezwykle ważny! Będzie to „Strefa interesów” w reżyserii Jonathana Glazera, na podstawie powieści Martina Amisa, która opowiada o jednej z największych tragedii naszych czasów – ludobójstwie w Auschwitz-Birkenau. Ta brytyjsko-polska koprodukcja ma na swoim koncie kilkadziesiąt nominacji do najważniejszych nagród filmowych, w tym m.in. do tegorocznych Oscarów (w pięciu kategoriach). Po seansie odbędzie się rozmowa z udziałem Joanny Lamparskiej – pisarki, autorki książki „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera” i prof. Marcina Wodzińskiego – historyka, kierownika Katedry Judaistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Dyskusję poprowadzi literaturoznawczyni Emilia Konwerska. Bilety na wydarzenie można zakupić w kasie kina lub na stronie internetowej www.kinonh.pl.    

W wtorek 20 lutego o 18.00 odwiedzi nas w Prozie reporter Mirosław Wlekły ze swoją najnowszą książką „Nie nasz papież. Pontyfikat Jana Pawła II na świecie” (Wydawnictwo Filtry), w której analizuje pontyfikat Karola Wojtyły z szerszej, międzynarodowej perspektywy. Spotkanie z autorem poprowadzi Konrad Stanowicz z wrocławskiego Klubu „Tygodnika Powszechnego”.   

Z kolei w czwartek 22 lutego o 19.00 odbędzie się premiera nowej, długo oczekiwanej książki w Wydawnictwie Warstwy. „Tylko kanarek widział” Mariusza Grzebalskiego, poety, wydawcy, redaktora, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014), nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2014) to zbiór kilkudziesięciu wierszy-podróży w świat przeszłości, tajemnic i nieoczywistych wzruszeń. W wyprawę do uniwersum poezji Mariusza Grzebalskiego zabierze nas Sonia Nowacka, krytyczka literacka i doktorantka na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego.   

I jeszcze jedno spotkanie literackie w lutym, na które wybrać się trzeba. Tym razem w ramach cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)”, realizowanego wspólnie z Radiem Nowy Świat, odwiedzi nas Maciej Bielawski z najnowszą powieścią „Ostatni” (Wydawnictwo Książkowe Klimaty). Rozmowę z autorem w niedzielę 25 lutego o 19.00 poprowadzi, już tradycyjnie, redaktor Michał Nogaś.   

A gdyby zabrakło wam literatury w wydaniu audio to w tzw. międzyczasie, czyli na przykład w drodze do pracy, sklepu lub domu, możecie włączyć jeden z najnowszych odcinków Radia Proza (dostępnych na Spotify, Podbean, Apple Podcast), wśród których znajdziecie też podcast o książkach Bełkot literacki. Poniżej dzielimy się adresami przekierowującymi na wymienione platformy.

🎧Spotify ➡ https://open.spotify.com/show/3ZjZ6uLuIdsd77sS82fvfX

🎧Podbean ➡ https://radioproza.podbean.com/

🎧Apple Podcasts ➡ https://podcasts.apple.com/pl/podcast/radio-proza/id1519168597

Zupełnie już na koniec, zachęcamy również do zaglądania na serwisy naszych dwóch czasopism: „Notatnika Literackiego” (www.notatnikliteracki.pl) i „Notatnika Teatralnego” (www.notatnikteatralny.pl), na których możecie się spodziewać m.in. najświeższych wiadomości, fragmentów tekstów literackich, dramatów teatralnych opublikowanych w całości, recenzji i felietonów ze świata literatury i teatru.