Nowy rok, nowi my! Powtarzacie sobie to poświąteczne hasło? My może już nie tacy znowu nowi, 😉 ale coś z nowości (nie tylko książkowych) na pewno będziemy Wam proponować i w styczniu, i w ciągu całego 2024 roku.
Zacznijmy może od zerknięcia do księgarni Wydawnictwa Warstwy. Nie wszyscy z pewnością zdążyli się zapoznać z naszymi grudniowymi premierami książkowymi i być może nie wszyscy znaleźli akurat książkowe prezenty pod choinką – teraz jest okazja, by to nadrobić i samemu sobie sprezentować wybraną lekturę! Szczególnie zachęcamy do sięgnięcia po najnowszą powieść Barbary Sadurskiej Bajka, Bajeczka – zobaczycie, że jeszcze będzie o tej książce w nowym roku głośno! Autorka opisuje losy dorastającej dziewczynki i dorastającego razem z nią terroru. To połączenie przenikliwej opowieści o rodzinie ze wstrząsającym political fiction. Na tle małych, codziennych lęków, niesmacznych obiadów, brzydkich ubrań i okrutnych kolegów wybucha Wielka Historia. Chcecie dowiedzieć się więcej? Mamy świetną wiadomość! Już 28 stycznia o 19.00 w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2) redaktor Michał Nogaś poprowadzi spotkanie z Barbarą Sadurską. Rozmowa odbędzie się w ramach dobrze już Wam znanego cyklu Czytał Michał Nogaś (w Prozie), który (co nas ogromnie cieszy) będziemy kontynuować w 2024. Tym samym otworzymy już trzeci rok naszej partnerskiej współpracy z Radiem Nowy Świat. W rozmowie będziecie mogli uczestniczyć na żywo w Prozie (wstęp wolny) lub słuchać na antenie RNŚ. Wpisujcie w nowe kalendarze i przybywajcie!
W Warstwach znajdziecie ponadto dwie inne nowe i szczególne pozycje. Książka Pisanie jest tylko dodatkiem. Korespondencja 1946–2011 przybliża czytelnikom dwie bardzo istotne osobowości literatury i kultury polskiej XX wieku – Tadeusza Różewicza i Mieczysława Porębskiego. Zgromadzone w tomie listy są z jednej strony zapisem przyjaźni dwóch intelektualistów i ludzi kultury, ale też dialogiem dotyczącym sztuki, literatury i spraw społeczno-politycznych. Warto odkryć ten świat!
Drugą lekturą, na którą z niecierpliwością czekali niektórzy czytelnicy, jest już czwarty tom Esejów Tymoteusza Karpowicza, który zamyka dziesięciotomową, zapoczątkowaną w 2011 roku edycję dzieł zebranych autora i, podobnie jak poprzednie, scala istotną, tym razem już ostatnią partię rozproszonego, mniej znanego dorobku Karpowicza. Eseje, publicystyka, rozmowy oraz – co ciekawe – kolejne nieznane dotąd wiersze z początków i z końca twórczej działalności rzucają nowe światło na jego pisarski profil. Niezwykle ciekawe!
A co jeszcze w styczniu w Prozie, poza wspomnianym już spotkaniem z Barbarą Sadurską? Wraca cykl Oblicza katastrofy – pierwsze w tym roku spotkanie odbędzie się 31 stycznia o 19.00 w Prozie i będzie poświęcone kwestii dezinformacji, manipulacji i fake newsom, które przedzierają się do nas w dyskursie o kryzysie klimatycznym. Punktem wyjścia do tej dyskusji będzie książka Odwołać katastrofę. Rozmowy o klimacie, buncie i przyszłości Polski Tomasza Borejzy. Gośćmi wieczoru będą: sam autor, Tomasz Borejza (dziennikarz naukowy i publicysta, założyciel Krowoderska.pl, redaktor SmogLab.pl) oraz prof. Piotr Skubała z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (wykładowca, ekolog, aktywista klimatyczny, organizator spotkań Klubu Myśli Ekologicznej, ethic expert w Komisji Europejskiej, członek Rady Klimatycznej przy United Nations Global Compact Network Poland). Przyjdźcie koniecznie!
Tak planujemy wkroczyć w nowy rok, a po styczniu obiecujemy jeszcze więcej! Będą kontynuacje tego, co lubicie i znacie, a co my chcemy dla Was rozwijać – spotkamy się m.in. na cyklicznych rozmowach z pisarkami i pisarzami, na książkowych premierach, festiwalach, czy przy okazji jednych z największych w kraju nagród literackich (Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus, Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius), ale też na naszym lokalnym Bookowisku, i w Kinie Nowe Horyzonty, gdzie razem będziemy zapraszać na nietuzinkowe seanse połączone z rozmowami literackimi (cykl Dom w Kinie). Będziemy też oczywiście wydawać kolejne numery „Notatnika Literackiego” i „Notatnika Teatralnego”. Możecie jednak liczyć też na zupełnie nowe propozycje i wydarzenia i oczywiście na dużą listę książkowych nowości Wydawnictwa Warstwy – o tym wszystkim opowiemy w kolejnych miesiącach.
Dobrego nowego roku! Bądźcie z nami.