Aktualności

Books from Home – nowe książki

27.09.2022

Kolejne dwie książki w ramach akcji Books from Home dotarły do nas z drukarni. Są to: „Historia koparki Eki” Wiktorii Ameliny oraz „Rok dyni” autorstwa Kateryny Babkiny. Książki będą dystrybuowane do ukraińskich dzieci przebywających w Polsce.

Books from Home to akcja zainicjowana przez nas w kwietniu 2022 roku. W jej ramach planujemy do końca roku wydrukować w języku ukraińskim i dystrybuować za darmo wśród uchodźców w całej Polsce przynajmniej 8 książek dla dzieci, tak by te otrzymały namiastkę swojego kraju. Nie chcemy jednak skupiać się na tłumaczeniu tekstów polskich, ale wydać książki ukraińskie, tamtejszą klasykę, a także znane i nagradzane książki ilustrowane. W ten sposób pomożemy dzieciom, ale też wesprzemy ukraińskich wydawców i autorów w tym trudnym czasie, gdy rynek książki nie może normalnie funkcjonować.

Teraz prezentujemy dwie książki autorek młodszego pokolenia – Wiktorii Ameliny i Kateryny Babkiny – które już dały się poznać polskim czytelnikom za sprawą swojej prozy.

Wiktoria Amelina – urodzona w 1986 roku we Lwowie. Jako dziecko marzyła o byciu pisarką, wybrała jednak informatykę i przez dziesięć lat pracowała jako programistka oraz menadżerka w międzynarodowych korporacjach. Dziś zajmuje się wyłącznie pisaniem. Jest wielokrotnie nagradzaną autorką dwóch powieści, jednej książki dla dzieci oraz wielu esejów i opowiadań, które czynią ją jednym z najważniejszych literackich głosów Ukrainy.

Kateryna Babkina – urodzona w 1985 w Iwano-Frankiwsku, ukraińska pisarka, dziennikarka, scenarzystka i menedżerka kultury. Autorka kilku tomików poezji (debiut „Ognie św. Elma”, 2002), powieści „Sonia” (2013), zbiorów opowiadań, książek dla dzieci, a także scenariuszy filmowych oraz sztuki „Hamlet Babylon”, wystawianej w Kijowie, Genewie i Wiedniu. Jej twórczość tłumaczona jest na angielski, czeski, francuski, hiszpański, niemiecki, szwedzki, rumuński, rosyjski i hebrajski. W 2017 r. nakładem wydawnictwa Warsztatów Kultury ukazał się zbiór opowiadań „Szczęśliwi nadzy ludzie” (wyd. ukr. 2016), który był pierwszą książką Kateryny Babkiny wydaną w Polsce. W 2021 otrzymała Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus za książkę „Nikt tak nie tańczył, jak mój dziadek”.