Aktualności

„Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem” – spotkanie autorskie z Anną Kiedrzynek

21.06.2023

3 lipca 2023 o 19.00 wraz z Wydawnictwem Poznańskim zapraszamy do Klubu Proza na spotkanie wokół ważnej i bardzo potrzebnej książki Anny Kiedrzynek Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem.

Według danych Ministerstwa Zdrowia ponad 25 procent Polek i Polaków, czyli ponad 8 mln osób cierpi lub cierpiało w swoim życiu na różne zaburzenia psychiczne. Jednocześnie, tylko 16 procent osób z zaburzeniami psychicznymi korzystało z pomocy psychiatrycznej lub psychologicznej. Ale nawet osoby leczone w szpitalach, w końcu wracają do domów. I zdaniem Anny Kiedrzynek „opowieść o polskiej psychiatrii jest przede wszystkim historią o tym, co dzieje się z pacjentem poza murami instytucji”.

📌Czas: poniedziałek 3 lipca, godz. 19.00
📌Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Spotkanie będzie także transmitowane, między innymi na stronach FB Wrocławskiego Domu Literatury i Wydawnictwa Poznańskiego.

📚O książce:
Nie ma jednej schizofrenii, tak samo jak nie ma jednej depresji ani jednej choroby afektywnej dwubiegunowej. Nie ma też jednej właściwej reakcji człowieka, który towarzyszy bliskiej osobie w kryzysie, a medialne tezy o rzekomej szkodliwości leków, przemocy psychiatrii, koszmarze szpitali i samego chorowania kruszą się w konfrontacji z pojedynczymi opowieściami. O Justynie, która ratowała swojego męża przed samobójczą śmiercią. O Rafale, któremu czasami wydaje się, że jest wszechmogący. Albo o Irenie, która bez przerwy wyobrażała sobie, jak zadaje innym ból.

📚O autorce:
Anna Kiedrzynek – dziennikarka, reporterka. Laureatka drugiej nagrody European Press Prize 2022 za materiał o kryzysie samobójczym wśród lekarzy weterynarii. Publikowała m.in. w Gazecie Wyborczej, Newsweeku, Tygodniku Powszechnym oraz miesięczniku Pismo. Laureatka Grand Prix Festiwalu Wrażliwego w Gdyni oraz zdobywczyni stypendium dziennikarskiego im. Mileny Jesenskiej przyznawanego przez Instytut Nauk o Człowieku w Wiedniu. W 2021 roku nominowana do nagrody Grand Press w kategorii reportaż prasowy/internetowy.