Aktualności

Rezydencje literackie w czeskim Broumovie 2023. Ruszył nabór!

19.06.2023

Pobyty rezydencyjne w Klasztorze w Broumovie to efekt współpracy, którą Wrocławski Dom Literatury rozpoczął już w 2018 roku. Dzięki działaniom partnerów z Czech, Polski i Niemiec niewielkie zabytkowe miasteczko Broumov, położone w Sudetach, na powrót stało się miejscem spotkania trzech kultur. W ramach programu Wrocławski Dom Literatury zrealizował dotąd dziewięć miesięcznych pobytów rezydencyjnych w Klasztorze w Broumowie, w których wzięli udział w 2018 – Joanna Lech, Jędrzej Morawiecki i Tomasz Majeran, w 2019 –  Marta Dzido, Dawid Szkoła oraz Konrad Góra, w 2021 – Paulina Jóźwik, Barbara Klicka i Elżbieta Łapczyńska, a w 2022 – Helena Stiasny, Małgorzata Kolankowska i Magdalena Zarębska. W 2020 ze względu na pandemię koronawirusa rezydencje nie odbyły się.

W procesie rekrutacyjnym nie ma ograniczeń wiekowych czy też związanych z dorobkiem pisarskim/ilustratorskim. W formularzu zgłoszeniowym należy zawrzeć:

  • opis dotychczasowego dorobku lub próbkę prac,
  • krótki opis projektu, nad którym autorka lub autor planują pracować podczas rezydencji.

Termin składania wniosków upływa 11 lipca 2023.

Każdy z wyjazdów trwać będzie miesiąc, podczas którego jedna autorka lub autor z Czech i jedna autorka lub autor z Polski będą przebywać w Domku Literackim zlokalizowanym w ogrodach Klasztoru Broumov. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów. Czeskich rezydentów rekrutuje Czeskie Centrum Literackie przy Bibliotece Ziemi Morawskiej, natomiast polskich – Wrocławski Dom Literatury. Pobyt w Klasztorze jest współfinansowany przez Centrum Kulturalne i Edukacyjne Klasztoru Broumov, które zapewnia rezydentom także wsparcie logistyczne.

Podczas każdego z miesięcznych pobytów autorki i autorzy będą pracowali nad własnymi projektami, a także włączą się twórczo w ogólną ideę projektu rezydencyjnego, która brzmi „Przed granicą, ponad granicą”. Wrocławski Dom Literatury wraz z partnerami zapewniają zakwaterowanie w pokojach gościnnych w Domu Literackim na terenie Klasztoru Broumov i jednorazowe stypendium w wysokości 2900 zł brutto.

Formularze zgłoszeniowe znaleźć można tutaj.

Regulamin rezydencji dostępny jest pod tym linkiem.

Rezydencje literackie w Broumovie to jeden z elementów oferty rezydencyjnej Wrocławia Miasta Literatury UNESCO, adresowanej do różnych grup i realizowanej z partnerami z Polski i zagranicy.