Aktualności

Czytał Michał Nogaś (w Prozie): Łukasz Barys

22.11.2022

Łukasz Barys, laureat Paszportu Polityki 2021 za książkę „Kości, które nosisz w kieszeni”, to ostatni w tym roku gość Michała Nogasia w ramach cyklu Czytał Michał Nogaś (w Prozie). Rozmowa dotyczyć będzie najnowszej powieści Barysa, „Jeśli przecięto cię na pół”, która ukazała się w tym roku nakładem Wydawnictwa Cyranka.

📌 Czas: niedziela 4 grudnia, godz. 16.00

📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Wstęp wolny

Rozmowy można będzie słuchać na żywo w Prozie. Chcecie podejrzeć jak robi się radio? Zapraszamy! Premiera rozmowy na antenie Radio Nowy Świat tego samego dnia o godzinie 19.00  Dnia następnego nagranie wideo ze spotkania pojawi się na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO czy Radia Nowy Świat.

📚  Podczas spotkania będzie można kupić książki Łukasza Barysa 📚

Zachęcamy też do obejrzenia poprzednich rozmów w ramach cyklu: https://youtu.be/kzG-Edtk6TU

————————————————————————

📚 O książce:

Marcel próbuje pogodzić się ze światem po niespodziewanej śmierci mamy. Szuka prawdy o sobie nad ziemią i pod ziemią, w telewizji i w trawie, w stodole i w szkole, w kościele i na cmentarzu. Bo wszędzie można znaleźć klucze do tożsamości, a to, co pozornie zapomniane, wzbudza szczególną ciekawość: tajemnicza przodkini Leokadia Be, trup żołnierza, duch dziadka, kolega z ławki, lalka po matce, wielka słowiańska wioska i zapomniana szkoła. Nawet obieranie ziemniaków z babcią może pomóc zasklepić pęknięcie w sobie, ale to nie takie proste, skoro wszędzie naokoło, w akompaniamencie burz, trąb powietrznych i długotrwałych susz pęka nasza rzeczywistość.

Nowa powieść Barysa to szczególnego rodzaju podanie o duchach, pamięci i przyrodzie. Powieść o współczesnej wsi, która ulega nieodwracalnej przemianie. Która nie przetrwa, lecz zostanie pożarta przez współczesność.

📚 O autorze:
Łukasz Barys – autor książki poetyckiej „Wysokie słońce” (Łódź/Kraków 2020), za którą otrzymał nagrodę na festiwalu „Złoty Środek Poezji”. Laureat m.in. Międzynarodowego Konkursu im. Siegfreda Lenza, konkursu Krajobrazy słowa (I nagroda w 2019 i nagroda główna w 2020) oraz konkursu im. Leopolda Tyrmanda Inspirowani Tyrmandem. Za swój debiut prozatorski „Kości, które nosisz w kieszeni” otrzymał Paszport Polityki. W 2022 ukazała się jego druga powieść „Jeśli przecięto cię na pół”.

📚 O prowadzącym:
Michał Nogaś – dziennikarz, w latach 2000–2016 związany z Programem III Polskiego Radia, a od 2020 z Radiem Nowy Świat. Twórca i gospodarz audycji Czytał. Michał Nogaś w Radio Nowy Świat. Współpracuje również z Gazetą Wyborczą. Autor książki „Z niejednej półki, zbioru rozmów z pisarkami i pisarzami z całego świata”.

Partnerem cyklu spotkań „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” jest Radio Nowy Świat.