Aktualności

Dom w Kinie | „Strefa interesów”

30.01.2024
Czy można powiedzieć jeszcze coś nowego na temat „banalności zła”? Zapraszamy na dyskusję na temat długo oczekiwanego filmu Jonathana Glazera i powieści Martina Amisa, która stała się inspiracją dla scenariusza  Strefy interesów.  Po seansie odbędzie się rozmowa, w której wezmą udział: Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, autorka książki Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera; Marcin Wodziński – polski historyk, kierownik Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim; Emilia Konwerska – literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka. 

Opis filmu:

W Strefie interesów brytyjski reżyser Jonathan Glazer przygląda się domowej idylli w czasach nazistowskich Niemiec. Rudolf (Christian Friedel) wraz z żoną Hedwig (Sandra Hüller) oraz czwórką dzieci i psem mieszkają w przestronnym, pedantycznie czystym domu z wypielęgnowanym ogrodem i szklarnią. Celebrują rodzinne obiady, marzą o wakacjach w ukochanych Włoszech. W weekendy lubią popływać kajakami lub pospacerować po lesie z przyjaciółmi. Jednak zza ścian ich domu często dobiegają niepokojące odgłosy, a czasem rozpaczliwe krzyki, ponieważ Rudolf Höss jest komendantem obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. 

Strefa interesów to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwig, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Film Jonathana Glazera, twórcy Under the Skin oraz kultowych teledysków Massive Attack i Radiohead, jest polską koprodukcją, za którą – po stronie polskiej – odpowiadała Ewa Puszczyńska, producentka Idy i Zimnej wojny. Strefa interesów to wybitna, w całości zrealizowana w Polsce, nowatorska reinterpretacja kina Zagłady, nagrodzona Grand Prix na festiwalu w Cannes oraz nominowana do Oscara w 5 kategoriach, w tym dla Najlepszego Filmu. Za muzykę odpowiada Mica Levi, a autorem zdjęć jest nominowany do Oscara Łukasz Żal (Zimna wojna, Ida). To głęboko wstrząsające, otwierające oczy dzieło, które wychodzi poza ramy filmu – i przejdzie do historii kina.

Opis cyklu: 

Dom w Kinie to cykl, w którym literatura spotyka się z filmem. Nieregularnie, ale cyklicznie, Kino Nowe Horyzonty wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury zaprasza na pokazy, których wspólnym mianownikiem jest literatura. 

Informacje o gościach: 

  • Joanna Lamparska – pisarka, dziennikarka, regionalistka, dokumentalistka, autorka książek, programów radiowych, podróżniczka. Z wykształcenia filolożka klasyczna i archeolożka sądowa. Zbiera informacje o zaginionych w czasie II wojny światowej zabytkach i dokumentach. Autorka książki „Lekarze od zabijania. Medyczna gwardia Hitlera” (Wydawnictwo Znak).
  • Marcin Wodziński – polski historyk i judaista, kierownik Katedry Judaistyki im. Tadeusza Taubego na Uniwersytecie Wrocławskim. Kluczowym zagadnieniem jego badań jest XIX-wieczna historia społeczna Żydów na Śląsku i w Europie Wschodniej, w szczególności haskala oraz chasydyzm.
  • Emilia Konwerska – literaturoznawczyni, publicystka, kuratorka, poetka. Teksty publikowała między innymi na łamach „Krytyki Politycznej”, „Nowego Obywatela” i „Vogue”. Za swoją debiutancką książkę poetycką została  nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia. Pracuje we Wrocławskim Domu Literatury.