Aktualności

„Tylko kanarek widział” – Mariusz Grzebalski

14.02.2024

Zapraszamy na pierwsze spotkanie wokół długo oczekiwanej, nowej książki poetyckiej Mariusza Grzebalskiego.

22 lutego | 19.00 | Klub PROZA | Wrocław

——

O autorze:
Mariusz Grzebalski — urodzony w 1969 roku w Łodzi. Poeta, redaktor, wydawca. Opublikował siedem zbiorów wierszy, ostatnio „W innych okolicznościach” (2013), a także wiersze zebrane w tomie „Kronika zakłóceń” (2010), zbiór opowiadań „Człowiek, który biegnie przez las” (2006) oraz wybór wierszy „Dziennik pokładowy” (2016). Laureat nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998, 2007), Huberta Burdy (2002), Silesius (2014), Fundacji Kultury (2014). Nominowany do Nagrody im. W. Szymborskiej (2014). Mieszka w Dąbrówce koło Poznania.

—–

O książce:
„Tylko kanarek widział” to nowa, długo oczekiwana książka Mariusza Grzebalskiego – poety, wydawcy, redaktora, laureata nagród Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (1998, 2007), Huberta Burdy (2002), Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (2014), Nagrody Fundacji Kultury (2014), nominowanego do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2014).
Książka to ponad sześćdziesiąt wierszy-podróży w świat przeszłości, tajemnic i nieoczywistych wzruszeń. Frazy Mariusza Grzebalskiego są jak „odłamki w drodze do ciał” pojawiające się w jednym z jego wierszy. Trafiają w nieoczekiwane miejsca, opisują „pewne sprawy”, które stanowią jądro naszego życia, codzienności, czasu. Podmiot liryczny przemieszcza się pomiędzy wspomnieniami z najwcześniejszego dzieciństwa a momentem, który wydarzył się przed chwilą. Przed naszymi oczami stają przodkowie i ich zwyczaje, ulice, po których chodzą teraz inni ludzie, zmienione podwórka. Kiedy podmiot myśli o nieżyjącym dziadku, przed jego oczami staje żółta brama, bo wszystko w tej poezji jest jednocześnie zapomniane i zapamiętane, ulotne i materialne, wtedy i teraz. „Tylko kanarek widział” to zbiór impresji, szkiców z codziennych spotkań ze światem. To uniwersum, w którym bohaterem narodowym jest człowiek obsługujący kosiarkę, w którym najważniejszą podróżą jest wyprawa do supermarketu, a największe tajemnice kryją się w zamkniętych szafkach. Książka-zdjęcie z przeszłości, wspomnienie przyjaźni, nocnego autobusu, końca lata.

—–

Rozmowę poprowadzi Sonia Nowacka.

—–

Podczas spotkania będzie możliwość zakupu książki.

——

Rozmowa będzie również transmitowana na fejsbuku Wydawnictwa Warstwy, Klubu PROZA, Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO.