Aktualności

Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką – znamy finałową szóstkę

16.06.2021

Kilka dni temu po burzliwych i długich obradach jury Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką wyłoniło szóstkę autorów i autorek najciekawszych recenzji, jakie nadesłano w ramach tegorocznej edycji. Osoby zaproszone do Nowej Rudy na Festiwal Góry Literatury, gdzie poznamy ostateczne rozstrzygnięcia w Konkursie, to: Anna Fiałkowska, Aleksandra Górecka, Maciej Karabon, Igor Kierkosz, Maria Margielska i Łukasz Żurek.

W tym roku Konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką organizowany jest po raz trzeci i podobnie jak poprzednie edycje towarzyszy Festiwalowi Góry Literatury. Z rekordowych ponad 100 nadesłanych tekstów najlepsze wybrało jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Wojciech Orliński, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka. Teraz to samo jury 24 lipca podczas Festiwalu Góry Literatury zadecyduje o podziale nagród, a jest co dzielić:

➡ 1 miejsce: 3000 zł brutto
➡ 2 miejsce: 1500 zł brutto
➡ 3 miejsce: 500 zł brutto

Ponadto wszystkie osoby zaproszone do Nowej Rudy mogą liczyć na nagrody rzeczowe, a autorka lub autor najlepszej recenzji będzie miał możliwość publikacji tekstu na łamach „Książek. Magazynu do czytania”, najpopularniejszego literackiego pisma ukazującego się na polskim rynku wydawniczym. Warto też dodać, że Wrocławski Dom Literatury zapewnia nocleg w Nowej Rudzie całej finałowej szóstce.

Organizatorami Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką są Wrocławski Dom Literatury i Fundacja Olgi Tokarczuk, organizator Festiwalu Góry Literatury. Celem konkursu jest promocja i wsparcie działalności na polu krytyki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych twórczości powstającej w języku polskim.