oblicza katastrofy wrocławski dom literatury

Aktualności

Oblicza katastrofy – Patologie budownictwa mieszkaniowego w Polsce

24.04.2023

Z roku na rok w całej Polsce buduje się coraz więcej mieszkań. Zgodnie z danymi Głównego Urzędu Statystycznego w 2022 r. padł kolejny rekord – w całym kraju oddano do użytkowania łącznie 238,6 tys. mieszkań. Dla porównania, dwadzieścia lat wcześniej, w 2002 było to blisko 97,6 tys. Jednocześnie w budownictwie mieszkaniowym obserwujemy coraz więcej negatywnych zjawisk, tj. tworzenie mikrokawalerek o powierzchni nie przekraczającej często nawet 9 m kw., stosowanie materiałów niskiej jakości, ciasną zabudowę, wszechobecne grodzenia i betonozę, a z drugiej strony powstawanie osiedli mieszkaniowych w szczerym polu, bez dostępu do potrzebnej infrastruktury. Do tej listy dodajmy przypadki budowania bloków mieszkalnych w sąsiedztwie wałów przeciwpowodziowych, na obszarach cennych przyrodniczo czy terenach górskich oraz wykorzystywania przez deweloperów luk w przepisach budowlanych i ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym.

Czy takie działania mogą trwać w nieskończoność bez żadnych konsekwencji? A może jest jakiś sposób, aby w czasach uderzającego pięściami w drzwi naszych mieszkań i domów kryzysu środowiskowego zahamować ten proceder? I wreszcie, jak powinno budować się w Polsce mieszkania?

Za punkt wyjścia do dyskusji o problemach polskiego rynku mieszkaniowego posłuży nam książka „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” (Wydawnictwo Czarne) autorstwa urbanisty dra Łukasza Drozdy. W spotkaniu udział weźmie też architekt Zbigniew Maćków i moderująca rozmowę dr hab. Katarzyna Kajdanek z Zakładu Socjologii Miasta i Wsi Uniwersytetu Wrocławskiego.

  • dr Łukasz Drozda – politolog, urbanista, doktor nauk o polityce publicznej, adiunkt na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca w School of Ideas Uniwersytetu SWPS, autor m.in. książek: „Uszlachetniając przestrzeń. Jak działa gentryfikacja i jak się ją mierzy” (2017), „Dwa tysiące. Instrukcja obsługi polskiej urbanizacji w XXI wieku” (2018), „Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni” (2019) i najnowszej „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” (2023)
  • Zbigniew Maćków – architekt, wiceprzewodniczący rady Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP, członek Stowarzyszenia Architektów Polskich, współtwórca osiedla Nowe Żerniki we Wrocławiu, kurator odpowiedzialny za architekturę podczas Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, laureat licznych nagród w konkursach architektonicznych (m.in. trzykrotny finalista podczas World Architecture Festival, dwukrotny zdobywca Grand Prix podczas Dolnośląskiego Festiwalu Architektury, otrzymał także nominację i znalazł się na shortliście Nagrody Unii Europejskiej im. Miesa van der Rohe). Od 1995 r. prowadzi pracownię projektową, w której realizuje projekty budynków mieszkalnych, komercyjnych, przemysłowych i użyteczności publicznej.

📌 Czas: poniedziałek 8 maja, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.

Wstęp wolny


——————

O Obliczach katastrofy:

Cykl spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną, w których punktem wyjścia do dyskusji zawsze są książki. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, kryzysu migracyjnego, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego.

O książce „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce” Łukasza Drozdy:

Warunki mieszkaniowe w Polsce należą do najgorszych w Unii. Katalog patologii obejmuje między innymi absurdalnie małe metraże, fatalną jakość zabudowy, grodzenie osiedli, demolowanie przyrody i zabytków czy „dziką reprywatyzację”. Deweloperzy w Polsce rzadko zajmują się zaspokajaniem rzeczywistych potrzeb lokalowych, a rynek nieruchomości jest ukształtowany przez bezwzględne realia kapitalizmu i brak polityki mieszkaniowej z prawdziwego zdarzenia. Czym właściwie jest niesławna patodeweloperka? Dlaczego mieszkania w nowej zabudowie są tak drogie?  I jakie niespodzianki mogą kryć się za często używanym w ogłoszeniach słowem „przytulne”?

Urbanista Łukasz Drozda analizuje sytuację na polskim rynku mieszkaniowym, rozmawia ze specjalistami z tej branży, a także szuka odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące problemów mieszkalnictwa w naszym kraju. Kreśli przy tym krajobraz współczesnej polskiej urbanizacji – od wielkich miast, jak Warszawa, Kraków i Wrocław, po mniejsze, jak Siewierz i Żory. Pokazuje, że niewydolny system kopie dziury sam pod sobą, wciągając do nich przyszłość kolejnych pokoleń.