Projekty Wrocławskiego domu literatury

Słuchowisko „Ballady i romanse”

W 2022 obchodzimy dwusetną rocznicę pierwszego wydania Poezyj Adama Mickiewicza, z którego pochodzi słynny zbiór Ballady i romanse. Data ta uznawana jest za początek epoki Romantyzmu w Polsce – a zawarte w zbiorze utwory, jak choćby Świtezianka czy Powrót taty do dziś należą do najbardziej rozpoznawalnych rodzimych tekstów poetyckich.

Z okazji rocznicy Wrocławski Dom Literatury realizuje projekt słuchowiska na podstawie wybranych ballad Mickiewicza.

Okładka płyty „Ballady i romanse”

Do udziału w przedsięwzięciu zostali zaproszeni mieszkający we Wrocławiu uczniowie szkół podstawowych, osoby z niepełnosprawnością wzroku oraz seniorzy, a także zespół profesjonalistów składający się m.in.: z aktorów, reżysera, kompozytora i realizatora nagrań. Celem projektu jest z jednej strony przypomnienie i próba odczytania na nowo tekstów Adama Mickiewicza, z drugiej – integracja międzypokoleniowa oraz zwiększenie aktywności i współpracy pomiędzy osobami z różnych grup społecznych, także tych o utrudnionym dostępie do kultury.

Od maja do lipca przeprowadzono serię spotkań informacyjnych i nabór wśród uczniów, seniorów i osób z niepełnosprawnością wzroku. We wrześniu wyłonieni w naborze uczestnicy projektu pracowali wspólnie z reżyserem i zespołem aktorskim przy wyborze ballad i przydzieleniu ról, odbyły się próby czytania i interpretacji tekstu oraz warsztaty z recytacji i emisji głosu. Finalnym etapem było nagranie słuchowiska w październiku w studiu Radia Wrocław.

Od samego początku istotny dla przedsięwzięcia był jego wymiar edukacyjny i dotarcie do jak najszerszego grona zainteresowanych. Dlatego też zaplanowano nagranie słuchowiska na nośnikach CD, które nieodpłatnie trafią m.in.: do szkół, bibliotek oraz centrów seniora we Wrocławiu i innych miastach. Powstanie również audiobook, udostępniony do bezpłatnego pobrania na stronie Wrocławskiego Domu Literatury. Słuchowisko będzie można także odsłuchać na platformach Spotify, Podbean i Apple Podcasts.

W ramach projektu przygotowane zostaną dwa scenariusze lekcji poświęcone wybranym zagadnieniom z Ballad i romansów skierowane dla uczniów szkół podstawowych. Ich autorkami są: nauczycielka języka polskiego Magdalena Sadowska-Maciejewska oraz literaturoznawczyni Olga Taranek-Wolańska. Materiały dydaktyczne będą dostępne do nieodpłatnego pobrania.

Pomysł i koordynacja: Wrocławski Dom Literatury

Reżyseria i montaż: Maciej Masztalski

Muzyka: Grzegorz Mazoń

Uczestnicy projektu: Teresa Bednarska, Wiktoria Bilak, Jan Gawlicz, Monika Łojba, Magdalena Mikucka-Janusik, Weronika Nowak, Anita Sklenicka, Emilia Stalmach, Anna Wiśniewska, Wiktoria Wiśniewska, Oskar Wiśniewski, Zofia Wołczyńska, Krystyna Wołowiec

Aktorzy: Łukasz Chojęta, Aleksandra Dytko, Beata Lech-Kubańska    

Realizacja nagrania: Dominik Otręba

Autorka koncepcji graficznej: Angelika Kukiola

Patronat medialny: Radio Wrocław, Radio Wrocław Kultura, Radio RAM

Projekt dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.