Aktualności

Przegląd literacki: wrzesień 2022

02.09.2022

I się zaczęło! Początek września i start roku szkolnego to trauma dla setek tysięcy, jeśli nie milionów młodych osób w tym kraju (uczniowie stanowią 12,9% naszego społeczeństwa), spore wyzwanie dla ich rodziców i opiekunów, a także kolejny rozdział w batalii nauczycieli o lepszy system edukacji (przynajmniej niektórych nauczycieli). Generalnie wesoło nie jest, nie zazdrościmy młodzieży szkolnej, ich pedagogom też nie. Zainspirowani startem roku szkolnego 2022/23 zastanawiamy się za to, czy nie zacząć organizować spotkań wokół podręczników szkolnych. Bo generalnie mało u nas fantastyki.

Ale nie tylko w Ministerstwie Edukacji i Nauki ostatnie tygodnie stały pod znakiem wytężonej pracy. My staraliśmy się nie być gorsi, dlatego we wrześniu zaskoczymy was dwoma przedsięwzięciami. Będą one miały charakter wydarzeń głównie zamkniętych, ale sporo sobie po nich obiecujemy, licząc, że zaczną procentować w perspektywie miesięcy i lat. Pierwsze z tych wydarzeń to Kongres Tłumaczy Olgi Tokarczuk (14-18 września), drugim jest powołanie właśnie we Wrocławiu Sieci Światowych Stolic Książki INESCO. Z okazji kongresu zjawi się u nas ok. 40 tłumaczek i tłumaczy noblistki, to jej twórczość będzie pretekstem do spotkania, ale zadbamy, by goście wyjechali z Wrocławia bogatsi o wiedzę na temat innych naszych pisarek i pisarzy. O sieci ŚSKU jeszcze nie chcemy za wiele mówić, tu prosimy was o odrobinę cierpliwości. We wrześniu wszystko będzie jasne.

Z rzeczy, o których mówić możemy, a w zasadzie to chcemy: znamy finałową siódemkę Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus! W tym roku wyboru dokonywało jury w mocno odświeżonym składzie, ze znakomitym pisarzem Martinem Pollackiem jako przewodniczącym. Co im wyszło, dowiecie się, zaglądając chociażby TUTAJ. Rozstrzygnięcia dotyczące Angelusa już 15 października, podobnie jak Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W tym momencie stajemy na głowie, by we wrześniu i październiku każda z osób nominowanych pojawiła się we Wrocławiu na spotkaniu autorskim. Zależy nam, by te siedem książek należycie wybrzmiało, zostało omówionych. Bo każdy z tych tytułów, niezależnie od ostatecznego werdyktu, jest już według nas wygrany. I co istotne, wy też będziecie mogli głosować.  W czwartek 15 września na stronie angelus.com.pl startuje plebiscyt im. Natalii Gorbaniewskiej, czyli towarzysząca Angelusowi nagroda publiczności. Pisarz bądź pisarka wskazana przez was zostanie zaproszona do Wrocławia na trzymiesięczną rezydencję literacką.

A jako że z początkiem września wszyscy zabiegani, my już nie przedłużamy, zamiast tego zapraszamy was do śledzenia naszych kont na Facebooku, Instagramie, i oczywiście to co najważniejsze, pamiętajcie o naszych podcastach Radio Proza i kanale na YouTubie. A oto jak tam trafić:

– Dom Literatury na YouTubie – TUTAJ

– podcasty Radio Proza na Spotify – TUTAJ

– podcasty Radio Proza na Apple Podcast  – TUTAJ    

– podcasty Radio Proza na Podbean – TUTAJ

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury