Aktualności

Rezydencje Wrocławia Miasta Literatury UNESCO: Urszula Honek i Mikołaj Łoziński

27.03.2024

Nominowana to Międzynarodowej Nagrody Bookera poetka i prozaiczka Urszula Honek będzie pierwszą w tym roku gościnią rezydencji organizowanych przez Wrocławski Dom Literatury. Jej pobyt to efekt współpracy dwóch Miast Literatury UNESCO – Krakowa i Wrocławia. Tuż po niej do Wrocławia przyjedzie Mikołaj Łoziński, laureat m.in. Nagrody Fundacji im. Kościelskich i autor głośnych „Stramerów”. Rezydenci w stolicy Dolnego Śląska będą oczywiście pracować nad swoimi projektami literackimi, ale też spotkają się z czytelnikami.

Udział w rezydencji to znakomita okazja, by nad swoimi projektami popracować przez miesiąc w pełnym skupieniu i w warunkach sprzyjających twórczym działaniom. To także sposobność dla osób piszących, by zmienić codzienne otoczenie i poszukać nowych inspiracji. Oczywiście z obecności pisarek i pisarzy korzystają też zapraszające ich miasta (a przede wszystkim czytelnicy!) – stąd wiele tego rodzaju programów działa w Miastach Literatury UNESCO na całym świecie. Krakowska pisarka Urszula Honek, którą Wrocławski Dom Literatury gościć będzie od połowy kwietnia, pobyt rezydencyjny wygrała wraz z Nagrodą Conrada organizowaną przez Kraków Miasto Literatury UNESCO. Trudno jednak „wyjechać na rezydencję” do własnego miasta, dlatego jej pobyt odbędzie się we Wrocławiu. I przypadnie na czas premiery jej najnowszej książki poetyckiej „Poltergeist”, która ukaże się już w kwietniu w Wydawnictwie Warstwy.

Urszula Honek Nagrodę Conrada otrzymała za zbiór opowiadań „Białe noce” będący jej debiutem prozatorskim. Książka ta, w przekładzie Kate Webster, została w tym roku nominowana do Międzynarodowej Nagrody Bookera. Za „Białe noce” Honek otrzymała też Nagrodę Fundacji im. Kościelskich oraz nominację do Paszportu „Polityki”, jest również laureatką Nagrody im. Adama Włodka. Pisarskie portfolio Honek uzupełniają książki poetyckie: „Sporysz” (2015), „Pod wezwaniem” (2018) i „Zimowanie” (2021). Partnerem jej pobytu we Wrocławiu będzie Fundacja Olgi Tokarczuk.

W maju do stolicy Dolnego Śląska przyjedzie natomiast Mikołaj Łoziński, wybrany spośród twórców biorących udział w naborze do programu Rezydencji Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Łoziński jest pisarzem, scenarzystą i fotografem. Za swoją debiutancką powieść „Reisefieber” otrzymał m.in. Nagrodę Kościelskich oraz nominację do Nagrody Literackiej Nike. Powieść „Książka” przyniosła mu Paszport „Polityki” (2012), a wydany w 2019 roku „Stramer” został wybrany Książką Roku magazynu „Książki. Magazyn do czytania” , był też nominowany do Nagrody Literackiej Nike i – przyznawanej we Wrocławiu – Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. W zeszłym roku nakładem Wydawnictwa Literackiego ukazała się kolejna jego powieść pt. „Stramerowie”.

Każdy pobyt rezydencyjny to także sposobność spotkania z czytelnikami, z myślą o których Wrocławski Dom Literatury planuje zorganizować spotkania autorskie zarówno z Urszulą Honek, jak i z Mikołajem Łozińskim.