Aktualności

Spotkanie z Jerzym Franczakiem wokół książki „Osiem”

24.02.2023

Z wielką radością zapraszamy 2 marca na wrocławskie, przedpremierowe spotkanie z Jerzym Franczakiem. Autor opowie o swoim najnowszym zbiorze opowiadań pod tytułem Osiem, który ukaże się nakładem Wydawnictwa Warstwy 6 marca. Dyskusję poprowadzi Agnieszka Wolny-Hamkało.

Czas: 2 marca | 19.00

Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury

Wstęp wolny

Goście spotkania będą mieli możliwość przedpremierowo kupić książkę.

Rozmowy będzie można posłuchać na żywo w Prozie, a także na facebookowych stronach Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Klubu Proza.

O książce:

Ktoś robi zakupy, ktoś zastanawia się, po co w ogóle ludzie żyją, ktoś kłóci się z dzieckiem, ktoś przegląda Tindera (ale oczywiście tylko w celach naukowych). Osiem Jerzego Franczaka – zbiór opowiadań, który możemy czytać także jako powieść, to kalejdoskop scen z samotności, niespełnionych nadziei i rutyny, to bolesny i fascynujący portret życia tak zwanych „dorosłych ludzi”. Komu można wierzyć, jeśli nie można wierzyć nawet sobie? I czy tylko przymus posprzątania łazienki ratuje nas przed szaleństwem? Osiem to opowieść o języku i rolach, które odgrywamy przed sobą i innymi, o przyczynie i skutku, prawdzie i kłamstwie. To świat, w którym mężczyźni udają, że mają pieniądze, a kobiety, że są wolne i szczęśliwe;, nawet dzieci udają. Bohaterowie Franczaka tworzą wspólnotę opartą na wątpliwościach, a ich losy krzyżują się jak w filmach Iñárritu z jego najlepszych lat. Wszyscy tu nieustannie mówią, do siebie, lub do innych, nie nadążając za strumieniem własnych emocji. Jeden włos znaleziony pod prysznicem staje się tropem w zagadce prosto z kryminału codzienności. Ale bohaterowie Osiem nigdy nie dowiedzą się, kto jest winny. Zabawna i wzruszająca proza o codzienności i jej zakrętach, za którymi nikt i nic nie czeka.

O autorze:

Jerzy Franczak – pisarz, eseista, profesor na Wydziale Polonistyki UJ. Autor kilku rozpraw o nowoczesnej literaturze i filozofii oraz książek eseistycznych, takich jak Grawitacje (2007), Niepoczytalne (2019), Teraz opowiem wam wszystko (2022). Opublikował zbiory opowiadań – od debiutanckich Trzech historii (2000) po Święto odległości (2017) – a także powieści: Przymierzalnia (2008), Nieludzka komedia (2009), Da capo (2010), NN (2012) i Eksplozja (2022).

O prowadzącej:

Agnieszka Wolny-Hamkało – poetka, autorka powieści, opowiadań i sztuk teatralnych, książek dla dzieci, kuratorka literacka, doktorantka IBL PAN.