Aktualności

„Święta cały rok” – spotkanie z Gosią Kulik i Tomkiem Żarneckim

13.12.2022

13 grudnia o 18.00 zaplarszamy do klubu Proza na spotkanie z autorami kolorowej, międzykontynentalnej, radosnej książki Święta cały rok – Gosią Kulik i Tomkiem Żarneckim.

Według różnych danych na świecie istnieje od 4 200 do 10 000 religii, wyznań i wierzeń, ponadto niezliczona ilość kultur i społeczności. Święta cały rok autorstwa Gosi Kulik (jednej z najważniejszych obecnie polskich autorek komiksów i ilustratorek) oraz Tomka Żarneckiego (współprowadzącego warsztaty dla młodzieży z projektowania książki i prowadzenia narracji za pomocą słowa i obrazu) to kolorowa i pasjonująca podróż dookoła globu śladami świąt i tradycji. Święto Świateł, Dzień Świętej Łucji, Tybetański Nowy Rok i wiele innych.

Gosia Kulik tworzy powieści graficzne, ilustracje, picturebooki. Autorka poruszających Poczwarek, Chemii z Niemiec i Najbrzydszej dziewczynki na świecie tym razem zaprasza czytelników do świątecznego stołu, albo raczej – do świątecznych stołów. Święta cały rok to katalog różnorodności, z którego najmłodsi (ale nie tylko!) czytelnicy dowiedzą się, jak fascynujące mogą być wierzenia i tradycje. To książka o różnicach, ale też o podobieństwach. Bez względu na miejsce na mapie, w którym akurat się znajdujemy, tak samo przeżywamy święta, czekamy aż się zaczną, cieszymy się z czasu spędzonego z rodziną i przyjaciółmi. A potem oczekujemy następnych. Tomek Żarnecki i Gosia Kulik opowiadają i rysują nam przenikanie się kultur, wspólne źródła radości, legend, tradycji.

Skąd wziął się pomysł, żeby na iglaste drzewko zakładać świecące przedmioty? Kim są łapacze węży? Czy wolelibyście wziąć udział w bójce czy w pikniku pod kwitnącą wiśnią? I czym różni się irański Święty Mikołaj od tego, którego znamy w Polsce? Tego wszystkiego dowiemy się ze Świąt cały rok. Przeczytamy to i zobaczymy, bo ilustracje to bardzo ważny gość na tej literackiej uroczystości.

Zapraszamy do klubu Proza (Przejście Garncarskie 2, II p.) 13 grudnia o 18:00 na rozmowę z autorami. I do sklepu Wydawnictwa Warstwy —>.

Spotkanie będzie transmitowane także na Facebooku Wydawnictwa Warstwy, Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.