Aktualności

Święto Wrocławia: Bookowisko, warsztaty z Pawłem Pawlakiem i spotkanie z Tomaszem Kocowskim

01.06.2023

Święto Wrocławia obchodzimy co roku 24 czerwca, ale wydarzenia z tej okazji organizowane są przez kilkanaście dni. W tym roku do programu swoją cegiełkę dokłada także Wrocławski Dom Literatury, który w sobotę 17 czerwca zaprasza do Przejścia Garncarskiego na specjalną edycję Bookowiska, warsztaty dla dzieci z Pawłem Pawlakiem wokół książki „Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem” oraz spotkanie autorskie z Tomaszem Kocowskim, autorem powieści „Brassel”.

Na Bookowisko  i warsztaty właśnie ruszyły zapisy!

Bookowisko, czyli wyprzedaż domowej literatury, to kiermasz otwarty dla wszystkich wrocławian szukających drugiego domu dla książek, które nie mieszczą się im już na półkach. Każda chętna osoba może zostać wystawcą na Bookowisku i przynieść swoje książki, by sprzedać je za symboliczne kwoty lub wymienić na inne na bezpłatnym stoisku, które zapewniają organizatorzy. Przedwakacyjna plenerowa edycja imprezy odbędzie się w sobotę 17 czerwca w godzinach od 11.00 do 15.00 w Przejściu Garncarskim, a zapisy dla chętnych wystawców ruszają już 1 czerwca! Wystarczy wysłać maila na adres info@literatura.wroclaw.pl.

Na Bookowisko zapraszamy też wszystkich, którzy szukają ciekawych książek z drugiej ręki. To świetna okazja, by znaleźć lektury na wakacje w bardzo atrakcyjnych cenach. A jest w czym wybierać! Oferta jest zawsze zróżnicowana – wszelkie gatunki literackie, książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych, pozycje naukowe i popularne, a nawet komiksy, książki kulinarne czy przewodniki. Nierzadko trafimy tu także na wydania niedostępne już w księgarniach. Dodatkową atrakcją będzie stoisko wrocławskiego Wydawnictwa Warstwy, które na Bookowisko przygotowało specjalne rabaty. Chętni będą również mogli odebrać bezpłatną publikację w ramach akcji #SupermocKsiążek #TataTeżCzyta – ta nieduża książeczka podpowie, co i kiedy warto czytać ze swoim dzieckiem i dlaczego jest to tak niezwykle ważne!

Bookowisko z okazji Święta Wrocławia będzie połączone z innymi atrakcjami. W tym samym dniu (sobota, 17 czerwca)  w godzinach 12.00–14.00 w klubie Proza (Przejście Garncarskie 2, II piętro) odbędą się warsztaty plastyczne ze znanym ilustratorem Pawłem Pawlakiem. Zajęcia są przeznaczone dla dzieci w wieku 8-10 lat i będą zorganizowane wokół książki Pawła Pawlaka „Felcia, czyli szkice z kichającym berecikiem”. W tym przypadku także obowiązują wcześniejsze zapisy. Udział dzieci należy zgłaszać, pisząc na adres: info@literatura.wroclaw.pl.

Tuż po Bookowisku zapraszamy na jeszcze jedno, otwarte dla wszystkich, wydarzenie: o 15.00 w klubie Proza rozpocznie się spotkanie z Tomaszem Kocowskim, autorem książki „Brassel”, porywającej powieści fantasy o losach dawnych mieszkańców Wrocławia. Fabuła powieści rozgrywa się w  połowie XIX wieku. Zbuntowani mieszkańcy Brassel, czyli dzisiejszego Wrocławia, walczą o wolność i prawa dla siebie, a także o otwarcie Oderthor – miejsca, w którym odbywał się kiedyś handel z tajemniczą rasą Zwergów – krasnoludów mieszkających pod powierzchnią miasta. Przywódcy buntu, Bernard i Bolko, zmuszeni są do wielu wyrzeczeń i heroicznej walki, by doprowadzić do ponownego porozumienia między ludźmi a Zwergami. Czy im się to uda? Czy możliwe będzie przywrócenie miastu jego świetności?  Rozmowę z autorem poprowadzi dziennikarz Jacek Antczak. Wstęp wolny.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w ramach Święta Wrocławia 2023, organizowanego i finansowanego przez Miasto Wrocław.