Aktualności

Juliusz Machulski „Wisząca małpa” | spotkanie autorskie we Wrocławiu

31.05.2023

Juliusz Machulski, gigant i legenda polskiego kina, najlepszy reżyser komedii w Polsce (wg Agnieszki Holland), tym razem zabiera nas w podróż nie filmową, a literacką. „Wisząca małpa” (Wydawnictwo Sonia Draga) to retro kryminał, którego akcja osadzona została w Polsce Ludowej lat 60.

Jeremi Felicki właśnie zaczął pracę jako kierowca w II Departamencie MSW. W niedzielę 13 sierpnia 1961 roku zawozi ministerialną delegację do siedliska Gadastruga na Kaszubach. Tam pułkownik Henke i major Poletyło mają wręczyć Order Budowniczych PRL towarzyszowi Karolowi Podkalickiemu, który właśnie kończy 50 lat. Gospodarza nie można jednak nigdzie znaleźć. Wkrótce obsługa siedliska odkrywa jego zwłoki w schronie przeciwatomowym, a obok… powieszoną małpę. Zagadkę morderstwa mogą wyjaśnić taśmy z podsłuchu…
O książkę, ale o kino pewnie też, Juliusza Machulskiego pytać będzie Waldek Mazur.

Wstęp wolny
📌 Czas: poniedziałek 5 maja, godz. 19.00
📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wydawnictwa Sonia Draga, Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO.
📚 Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Wisząca małpa”

Na spotkanie zapraszają: Wydawnictwo Sonia Draga, Wrocławski Dom Literatury, Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Klub Proza

O autorze:
Juliusz Machulski – urodzony w 1955 roku w Olsztynie. Polski reżyser, scenarzysta, producent filmowy, dramaturg, a teraz także pisarz. Studiował filologię polską na Uniwersytecie Warszawskim oraz reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi, a także w CalArts w Kalifornii. Jeden z najbardziej znanych twórców polskiego kina. To jemu zawdzięczamy filmy „Vabank”, „Seksmisja”, „Kingsajz”, „Déjà vu”, „Szwadron”, „Kiler”, „Pieniądze to nie wszystko”, „Vinci”, „Ile waży koń trojański”, „Kołysanka”, „Volta”. Przez ponad 30 lat prowadził Studio Filmowe „Zebra”, gdzie wyprodukował między innymi: „Psy”, „Dług”, „Dzieci i ryby”, „Dzień świra”, „W ciemności” oraz seriale: „Kuchnia polska”, „Matki, żony i kochanki”, „Mały Zgon”. Ma swoją gwiazdę w Alei Gwiazd na ulicy Piotrkowskiej w Łodzi.